صنایع تولیدی خاص و حساس دارای بخش های ویژه ای برای انجام آزمایشات مهم خود می باشند. این بخش ها به نحوی طراحی می شود که هیچگونه آلودگی و ذرات گرد و غباری به آن وارد یا از آن خارج نشود. اتاق تمیز پرتابل محفظه ای با ابعاد و اندازه های معین و مشخص است. این نمونه از اتاق تمیز به دلیل امکان جا به جایی و حمل و نقل، در بسیاری از صنایع مورد توجه هستند.
اتاق‌های تمیز پرتابل یک ابزار بسیار موثر و چندمنظوره در محیط‌های مختلف می‌باشند. این اتاق‌ها معمولاً از مواد با کیفیت و مقاوم ساخته می‌شوند و می‌توانند در بسیاری از کاربردها از تمیز کردن فضاهای بیمارستانی گرفته تا آزمایشگاه‌ها و محیط‌های صنعتی مورد استفاده قرار گیرند. این اتاق‌ها توانایی کنترل دما، رطوبت و تصفیه هوا را دارند، که این ویژگی‌ها اهمیت بسیاری در حفظ سلامتی و کیفیت محیط کار و درمان دارند. همچنین، اتاق‌های تمیز پرتابل به عنوان ابزاری انعطاف‌پذیر و سریع برای مقابله با آلودگی هوا و تلفیق مواد شیمیایی در فرآیندهای صنعتی و پژوهشی مورد توجه قرار می‌گیرند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که اتاق‌های تمیز پرتابل در بسیاری از صنایع و بخصوص در شرایط اضطراری و استفاده‌های موقت بسیار ارزشمند باشند. در این مقاله قصد داریم به بررسی کاربرد اتاق تمیز پرتابل و سایر موارد مربوط به این صنعت بپردازیم.
تجهیزات کلین روم های پرتابل با استفاده از یک فرآیند فیلتراسیون دو مرحله ای قوی، فعالیت می کنند. هوای تمیز و بدون میکروب با راندمان 99 درصد وارد اتاق تمیز می شود.  ابعاد ذرات کنترل شده است و ذرات داخلی دارای  اندازه های حدود 3 میکرومتر می باشند. کلین روم های پرتابل دارای مشخصات ویژه ای هستند.

 • سیستم های تهویه تمام استیل
 • اتاق تمیز پرتابل یک واحد ایرلاک است.
 • امکان دستیابی به کلاس های 10 تا 100 هزار
 • دارای فیلتر هپا
 • دارای کفپوش آنتی باکتریال

اتاق تمیز

کلین روم ها بخش های محصور در فضاهای صنعتی هستند که مقدار آلودگی و آلاینده ها در هوای آن ها کنترل شده است. رطوبت و حجم آلاینده های موجود در اندازه  معینی نگه داشته می شود. وسایل و تجهیزات مورد استفاده در اتاق تمیز  به شکلی طراحی و انتخاب می شود که از ایجاد آلودگی جلوگیری نماید.
در فضای داخلی اتاق تمیز از لامپ های UV استفاده می شود. روشن و خاموش بودن لامپ ها توسط یک برد الکترونیک، کنترل می شود. کلین روم ها می توانند، با توجه به نیاز صنایع در نمونه های ثابت و متحرک طراحی شوند. صنایع تولید قطعات حساس و صنایع پزشکی بیشترین استفاده را از اتاق تمیز پرتابل دارند. مهمترین دلیل استفاده از کلین روم های پرتابل امکان جا به جایی راحت آن ها می باشد. قابل کنترل بودن شرایط  مهمترین مزیت اتاق تمیز برای صنایع با نیازهای خاص است.

چگونگی جریان هوا در اتاق تمیز

در اتاق تمیز جریان هوا به صورت چند لایه است. جریان هوای چند لایه، جریان هوایی ثابت دارای سرعت و جهت مشخص است. هیچ جریان هوای دیگری به جز این جریان هوا وارد اتاق تمیز نمی شود. ذرات معلق در اتاق بین 3 تا 12 میکرون هستند. برای حذف ذرات معلق از دو فیلتر بزرگ استفاده می شود.

فیلتر اولیه

این فیلترها با نام پیش فیلتر شناخته می شوند و  استفاده از آن ها باعث می شود تا هیچ گرد و غبار و ذرات معلقی، وارد هوای اتاق نشود.

فیلتر ثانویه

این فیلترها اصلی هستند و در اتاق تمیز پرتابل بعد از فن، قرار می گیرند. فیلترهای ثانویه از نوع  فیلتر هپا هستند و قابلیت جذب ذرات معلق را، در هوا دارند. تعویض این فیلترها بر اساس ساعت کار آن ها است. معمولا پس از هر 4000 ساعت کار فیلتر باید تعویض شود.

مزایای اتاق تمیز پرتابل

کلین روم های پرتابل دارای مزایای گسترده ای برای صنایع با تولیدات حساس هستند.

دارای طبقه بندی 10 تا 100

اتاق های تمیز پرتابل می توانند بر اساس نوع نیاز صنعت، طبقه بندی شوند. از آن جا که استاندارد تولیدات متفاوت است، می توانیم درجه بندی های متنوعی از اتاق های تمیز پرتابل را در صنعت خود داشته باشیم.

امکان جا به جایی اتاق تمیز پرتابل

بسیاری از نمونه های کلین روم های پرتابل متحرک و قابل جا به جایی هستند. این امکان شرایطی را به وجود می آورد که صنایعی که نیاز به آزمایشگاه های متحرک و دقیق دارند از اتاق تمیز پرتابل متحرک استفاده فراوان داشته باشند.

دارا بودن یک واحد ایرلاک در اتاق تمیز پرتابل

استفاده از ایرلاک یا قفل هوا، امکان ایجاد شرایط کنترل شده برای جلوگیری از ورود آلودگی را در اتاق ها  فراهم می نماید.

فیلتر هپا

فیلترهای مورد استفاده در اتاق های تمیز پرتابل، فیلتر هپا می باشد که آلودگی را تا 99 درصد در هوای اتاق کاهش می دهد.

داشتن کفپوش آنتی باکتریال در اتاق تمیز

کفپوش های مورد استفاده در کلین روم های پرتابل از نمونه های آنتی باکتریال هستند که باعث می شود، شاهد کاهش آلودگی تا حدود 99 درصد باشیم.

کاربرد اتاق تمیز پرتابل
تصویر اتاق تمیز پرتابل

کاربرد اتاق تمیز پرتابل

اتاق های تمیز با استفاده از سیستم فن و تهویه و همچنین فیلترهای مختلف می توانند، جریان هوای اتاق را به استاندارد کلاس 1000 برسانند. این اتاقک ها قابل حمل هستند و فشار داخل اتاق مثبت است. به دلیل استفاده از فیلترهای پرقدرت، هوای این محفظه ها بسیار مناسب استریل نگه داشتن تجهیزات خاص هستند. بیشترین کاربرد اتاق های پرتابل در صنایع تولیدی است.

 • صنایع تولید تجهیزات پزشکی
 • دندانپزشکی
 • آزمایشگاه های شیمیایی و تخصصی
 • صنایع داروسازی
 • آزمایشگاه های ژنتیک و زیست شناسی
 • اتاق های عمل
 • آزمایشگاه های بافت شناسی
 • استفاده در آزمایشگاه های پزشکی و آزمایشگاه های بالینی
 • ساخت تجهیزات و قطعات حساس
 • ایجاد محیط استریل

بخش های مختلف اتاق تمیز پرتابل

اتاق های تمیز پرتابل از بخش های متنوعی تشکیل شده است. این بخش ها شامل مواردی مانند دمپر، ایرلاک، کنترل پنل و … می‌باشد. در ادامه این بخش ها را بررسی خواهیم کرد.

دمپر ورودی و خروجی

برای کنترل ورود و خروج هوای عبوری از کانال ها از دمپرهای برقی استفاده می شود تا در موقع نیاز مسیر  عبور هوا مسدود یا باز شود. دمپرهای با توجه به اندازه اتاق تمیز در ابعاد مختلف قابل طراحی هستند. جنس دمپر از ورق گالوانیزه است و در نمونه های چهارگوش، ضد حریق، هوابر و موازی طراحی می شوند. دمپرها بین لایه های اصلی کانال هوا و بخش هایی که اولویت در کنترل آلودگی دارند، قرار می گیرند.

بخش ایرلاک

در اتاق تمیز پرتابل بخش ایرلاک برای کنترل بیشتر هوای ورودی و خروجی است. با باز بودن یک در، درب دوم قفل می شود و ورود آلاینده به فضای اتاق تمیز غیر ممکن می شود. بیشتر ایرلاک ها توسط یک سیستم هوشمند کنترل می شوند.

ساندویچ پانل

برای پوشش دادن اتاق های تمیز از پانل های ساندویچی استفاده می شود. این پانل ها متناسب با استانداردهای اتاق تمیز طراحی و استفاده می شوند. مشخصات فنی و ابعاد یک ساندویچ پانل در زمان طراحی کلین روم از اهمیت بالایی برخوردار است.

کنترل پانل

از آن جا که اتاق های تمیز اهمیت بالایی برای صنایع حساس دارند در اتاق تمیز پرتابل برای کنترل بیشتر آلاینده ها در هوای ورودی یا پوشش کارکنان از کنترل پانل استفاده می شود. با استفاده از کنترل پنل شرایط اتاق تمیز  متناسب با شرایط کار تنظیم می شود.

فن فیلتر یونیت
نمایی از فن فیلتر یونیت

فن فیلتر یونیت

برای هدایت و تصفیه هوا نیازمند فیلترهایی بسیار قوی در کلین روم هستیم. فیلترهای هپا مورد استفاده در اتاق تمیز به فن های قوی، مجهز هستند. فن فیلترهای یونیت به گونه ای انتخاب می شوند که سطح آلودگی را در فضای اتاق کلین روم به حداقل میزان خود برسانند.

   نتیجه گیری

بسیاری از صنایع برای تولید محصولات خاص خود نیازمند طراحی فضای ویژه ای هستند که در آن شرایط دمایی قابل کنترل باشد. اتاق های تمیز محفظه های دربسته ای هستند که در آن ها هوای ورودی و خروجی به بخش های اصلی تحت کنترل است. دما و رطوبت و میزان آلاینده توسط دستگاههای متعددی مورد بررسی و پایش قرار می گیرد تا آلودگی با حداقل مقدار خود، در فضای اتاق تمیز برسد. یکی از تجهیزات کلین روم، هواساز اتاق تمیز می باشد. شرکت اکیاس ارائه دهنده هواسازهای معتبر می باشد. برای تهیه این هواسازها می توانید به وبسایت ما مراجعه کنید و پس از کسب اطلاعات با مشاورین اکیاس تماس بگیرید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *