هواساز اتاق تمیز

هواساز اتاق تمیز یکی از تجهیزات مهم در صنایع پزشکی، دارویی، الکترونیکی و دیگر صنایع حساس به آلودگی است. هدف اصلی این تجهیزات ایجاد محیطی با کیفیت هوای بالا، کمیاب از ذرات معلق و میکروب‌ها می‌باشد. سیستم تهویه مطبوع اتاق تمیز، دما و رطوبت را با دقت تعیین شده و مطابق با استاندارد، کنترل می کند. این سیستم با افزایش عرضه هوا، الگوهای جریان هوا، استفاده از فیلترهای اتاق تمیز با راندمان بالا و فشار اتاق، از سیستم های معمولی متمایز می شود. در این مقاله، به توضیح جامع در مورد هواساز اتاق تمیز می‌پردازیم.

چرا گروه اکیاس

Group Forum2

بهترین گروه تخصصی

High quality2

با کیفیت و با اصالت

24 hour support

پشتیبانی ۲۴ ساعته

برای دریافت 

مشاوره رایگان 

و اطلاعات بیشتر از محصولات ما با ما تماس بگیرید

Asset 2

اتاق تمیز

با تاکید روزافزون بر به حداکثر رساندن بازده محصول، بهبود کنترل کیفیت و تضمین ایمنی، شرکت ها در بسیاری از صنایع به دنبال راه اندازی اتاق های تمیز یا محیط های کنترل شده در تاسیسات خود هستند. کلین روم ها دیگر محدود به تولید محصولاتی با فناوری پیشرفته یا آزمایشگاه ‌های تحقیقاتی دانشگاه نیستند. امروزه، از اتاق های تمیز در انواع محیط ها استفاده می شود.

اساساً، برای اطمینان از کیفیت محصول، ایمنی کارگران یا یکپارچگی تحقیقات، همه آلاینده ‌ها باید کنترل شوند. برای تأیید اینکه اتاق ‌های تمیز به درستی طراحی شده ‌اند، مجموعه ‌ای از استانداردها برای به حداقل رساندن آلاینده‌ ها ایجاد شده است.

کلین روم باید دستورالعمل‌ های مربوط به مقدار و اندازه ذرات را در حجم مشخصی از هوا رعایت کند. البته اتاق‌ های تمیز با به حداقل رساندن مشکلات کیفی و افزایش بازده محصول، به شرکت ها و تولیداتشان کمک می کنند.

عملکرد هواساز اتاق تمیز

هواساز اتاق تمیز به منظور تصفیه هوا از ذرات معلق، میکروب‌ها و آلاینده‌ها در محیط‌های حساس به آلودگی طراحی شده است. این تجهیزات از فیلترها، فن‌های تهویه و سیستم‌های کنترل تشکیل شده‌اند. هوا وارد واحد تصفیه شده، از طریق فیلترها عبور کرده و سپس با استفاده از فن‌های تهویه به محیط خارج می‌شود.

انواع هواساز اتاق تمیز

هواساز اتاق تمیز یک دستگاه بسیار حائز اهمیت در صنایعی مانند پزشکی، الکترونیک و داروسازی است که به‌منظور حفظ کیفیت هوا و کاهش آلودگی‌های میکروبی و ذرات معلق در محیط‌های حساس به‌آلودگی طراحی شده است. این تجهیز از انواع فیلترها، فن‌های تهویه و فناوری‌های تصفیه مانند فیلتر HEPA و ULPA یا تصفیه‌گرهای UV استفاده می‌کند تا هوای ورودی را تصفیه و به محیط تمیز و بهداشتی تبدیل کند. نقش اساسی این تجهیز در کاهش ریسک عفونت‌ها، حفظ تمیزی و کیفیت هوا در اتاق‌های عمل، اتاق‌های تولید و سایر محیط‌های حساس اجتناب‌ناپذیر است.

هواساز با فیلتر HEPA

 این نوع هواساز از فیلترهای HEPA برای جذب ذرات ریز و میکروب‌ها استفاده می‌کند. فیلتر هپا (HEPA) به‌طور موثر ذرات تا اندازه ۰.۳ میکرون را جذب می‌کند.

هواساز با فیلتر ULPA

 این نوع فیلترها بهبودی بر فیلترهای HEPA دارند و ذرات ریز‌تر را تا اندازه ۰.۱ میکرون جذب می‌کنند.

هواساز با تصفیه‌گر UV

 این نوع هواساز از تابش ماورای بنفش (UV) برای از بین بردن میکروب‌ها و ویروس‌ها استفاده می‌کند.

هواساز با تصفیه‌گر گرد و غبار

 این تجهیزات برای جذب گرد و غبار و ذرات معلق در هوا استفاده می‌شوند.

هواساز هایژنیک

هواساز هایژنیک، برای تامین هوای سالم و دستیابی به دما و رطوبت مناسب به کار گرفته می شود. این دستگاه، از تجهیزات اختصاصی است که  برای مکان های حساس مانند: بیمارستان ها، مراکز دارویی و حتی فضاهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم هواساز هایژنیک دستگاهی نیست که گرما و سرما تولید کند، بلکه تنها وسیله ای است که هوای گرم و سرد را توزیع می کند. این تجهیزات در اتاق های تمیز صنایع مختلف استفاده می شود. آن ها یکی از اصلی ترین دستگاه های تهویه مطبوع هستند.

هواساز هایژنیک با قطعاتی استاندارد، تجهیز شده و به شکلی طراحی شده است تا بتواند محیط را تمیز کرده و ضد عفونی کند. این هواسازها در کلین روم بیمارستان ها، صنایع دارویی و بهداشتی استفاده می شود تا بتواند هوایی استریل و تمیز را فراهم کند.

تفاوت هواساز معمولی و هواساز هایژنیک

همان گونه که اشاره شد، تفاوت های اساسی میان هواساز معمولی و هایژنیک وجود دارد که به شرح ذیل است:

تفاوت در نوع فیلتراسیون

یکی از مهم ترین تفاوت های هواساز هایژنیک و معمولی، نوع فیلتر آن ها است. در هواسازهای هایژنیک از فیلترهای هپا، اولپا یا فیلتر کیسه ای بهره برده می شود تا تمام میکرو ارگانیسم های معلق در هوا را جذب نماید.

اما در انواع معمولی از فیلترهای آلومینیومی یا فیلترهای کیسه ای قابل شستشو استفاده می شود که نمی توانند میکرو ارگانیسم ها را جذب کنند و فقط ذرات ریز مانند: گرد و غبار را جذب می کنند.

تفاوت در نوع کاربر

هواسازهای هایژنیک در مکان های حساس مانند: بیمارستان ها، کارخانه های داروسازی، صنایع غذایی و … که نیاز به هوای استریل دارند، استفاده می شود. در این میان، هواسازهای معمولی برای استفاده در ساختمان های مسکونی و تجاری، پاساژها و سوله ها و … مناسب هستند.

تفاوت در جنس بدنه و درجه آب بندی

از آنجایی که فولاد از رشد میکرو ارگانیسم ها جلوگیری می کند، در ساخت بدنه و همچنین پوشش های داخلی هواسازهای هایژنیک از ورق های فولادی ضد زنگ یا فولاد ضد زنگ استفاده می شود. به این ترتیب از تشکیل رسوبات و در نتیجه، رشد میکرو ارگانیسم ها جلوگیری می شود.

تفاوت در فن و موتور الکتریکی

ظرفیت تولید هوای هواساز، به قدرت فن و موتور الکتریکی آن بستگی دارد. به جهت آنکه هواسازهای هایژنیک، هوای پاک در محیط های حساس را باید تامین کنند، در این دستگاه ها از الکتروموتورهای پرقدرت استفاده می شود.

تفاوت قیمت هواسازهای هایژنیک با معمولی

یکی دیگر از تفاوت های هواسازهای هایژنیک و معمولی، قیمت آن ها است. مدل هایژنیک دارای ویژگی های پیشرفته تری مانند: فیلترهای متعدد، سنسور دما، فشار و رطوبت، موتور قوی تر، جنس بدنه و روکش و کویل و … می باشد که نسبت به مدل های معمولی قیمت بالاتری دارند.

بیشتر بدانید: چیلر تراکمی

طراحی هواساز اتاق تمیز

در طراحی هواساز کلین روم، جریان هوای آرام عمودی با سرعت کم در نظر گرفته می شود که برای به حداکثر رساندن اثربخشی و کارایی اتاق تمیز می باشد. ضمن آنکه این سیستم به گونه ای طراحی می شود که بتوان کنترل و توزیع یکنواخت دما و رطوبت را برای حفظ مشخصات محیط تمیز فراهم نمود.

در اتاق تمیز مدولار، پانل‌ های دید شفاف از کف تا سقف در نظر گرفته می شود تا دید بهتری را برای کارگران و تولید فراهم ‌کند. همچنین از کندانسور AC برای اتاق تمیز استفاده می شود تا شرایط سخت دما و رطوبت را با سیستم های محیطی سفارشی ایجاد کند.

خصوصیات هواساز اتاق تمیز

مهندسی اتاق های تمیز، شرایطی را با الزامات منحصر به فرد و سختگیرانه برای مشتریان داروسازی، تجهیزات پزشکی و اتاق تمیز صنعتی ایجاد می نماید. هنگام طراحی و راه اندازی کلین روم باید مشخصات خاصی در نظر گرفته شود که از آن جمله می توان به جریان محصول، جریان رفت و آمد پرسنل، پروتکل های تمیز کردن، بار حرارتی فرآیند و الزامات اگزوز هوا اشاره نمود.

ویژگی های یک هواساز با کیفیت

نکته ای که بسیار اهمیت دارد، این است که بتوان هوای سالم را در فضاهایی همچون بیمارستان ها ایجاد کرد. این می تواند به سلامت بیشتر بیماران و پرسنل درمانی کمک کند. هواسازهای هایژنیک، به دلیل نوع عملکردشان، در فضاهای استریل مورد استفاده قرار می گیرند.

سفارش هواساز اتاق تمیز از اکیاس

شرکت اکیاس در طراحی اتاق تمیز، تخصص داشته و تجربه گسترده ای در طراحی، ساخت و نصب اتاق های تمیز مدولار برای شرکت های دارویی، تجهیزات پزشکی و صنعتی پیشرو دارد.

سخن پایانی

هواسازهای هایژینک و معمولی به جهت نوع ساختار و عملکرد، دارای تفاوت های زیادی هستند. برای آنکه بتوان دما، رطوبت و دیگر پارامترهای ضروری اتاق تمیز را کنترل نمود، نیاز به سیستم هواساز می باشد. می توانید در این خصوص راهنمایی های لازم را از کارشناسان اکیاس دریافت کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *