هواساز هایژنیک

هواساز‌ هایژنیک دستگاهی است که با استفاده از فناوری‌های مدرن، هوا را از آلودگی‌ها، مواد مضر و ذرات معلق تصفیه کرده و سپس به محیط‌های داخلی تزریق می‌کند. این دستگاه‌ها با استفاده از فیلترها، سیستم‌های تهویه مطبوع و فناوری‌های تصفیه هوا، کیفیت هوا را به طور قابل توجهی بهبود می‌بخشند.
فیلتر هوای هایژنیک نوعی فیلتر هواساز است که در هر گونه فضای استریل مورد استفاده قرار می گیرد. این فیلتر، هوای ورودی به دستگاه را از تعداد زیادی لایه محافظتی عبور می دهد و هر گونه آلودگی و ذرات آسیب زا را از آن جدا می کند و به اتاق تمیز وارد می کند.

چرا گروه اکیاس

Group Forum2

بهترین گروه تخصصی

High quality2

با کیفیت و با اصالت

24 hour support

پشتیبانی ۲۴ ساعته

برای دریافت 

مشاوره رایگان 

و اطلاعات بیشتر از محصولات ما با ما تماس بگیرید

Asset 2

ویژگی های ضروری برای هواساز هایژنیک

هواسازی که برای تولید اتاق تمیز مورد استفاده قرار می گیرد، باید ویژگی هایی داشته باشد که از ورود 99 درصد آلودگی ها به محیط مورد نظر جلوگیری به عمل آورد. هر قسمت از ساختار این فیلتر شامل: بدنه، عایق، استراکچر، دمپر، فیلتر، فن و کویل، دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که هواساز هایژنیک را از بقیه انواع فیلتر های هواساز متمایز می کند.

بدنه

بدنه فیلتر هواساز هایژنیک باید به طورکامل از استیل تهیه شده باشد؛ زیرا رشد انواع آلودگی ها بر روی استیل نسبت به بقیه فلزات کمتر صورت می گیرد و تجمع رسوب بر روی این فلز کمتر می باشد.

عایق

بدنه این فیلتر های هواساز به صورت دوجداره تولید شده است که از خروج حرارت و انتقال دما جلوگیری می کند؛ همچنین بین این دو لایه از بدنه، پلی استیرن به کار برده می شود تا از هدر رفتن انرژی کویل ها جلوگیری به عمل آورد.

استراکچر

استراکچر یا فریم فیلتر هواساز هایژنیک از جنس آلومینیم با اتصالات آلومینیوم آمید ساخته می شود و از انباشته شدن رسوب و آلودگی در مکان های غیر قابل دسترس هوا ساز از جمله: گوشه ها جلوگیری می کند.

دمپر

دمپر ها یک نوع لایه محافظ به حساب می آیند که بر روی دریچه فیلتر هواساز قرار می گیرند و از برگشت هوا به سمت بیرون جلوگیری می کنند.

فیلتر

فیلتر های هواساز مانع از ورود آلودگی ها و ذرات مضر به داخل اتاق می شود؛ لازم به ذکر است که این وسیله قسمت اصلی فیلتر هواساز به شمار می آید و وظیفه ی تصفیه هوا را بر عهده دارد.

فن

 فن در این دستگاه، وظیفه تولید جریان هوا را بر عهده دارد. در واقع، این قسمت از فیلتر های هواساز از ایجاد آلودگی و ویروس ها در هوای اتاق جلوگیری می کند.

کویل

کویل ها در دو نوع گرمایشی و سرمایشی تولید می شوند و دمای اتاق را کنترل می نمایند؛ البته لازم به ذکر است که هر دو نوع کویل گرمایشی و سرمایشی در فیلتر های هواساز وجود دارند و باعث کاهش یا افزایش دمای محیط می گردند.

انواع فیلتر هواساز

فیلتر ها، هوای ورودی به داخل دستگاه هواساز را تمیز می کنند و هرچه تراکم آن ها بیش تر باشد، هوای خروجی از دستگاه، آلودگی کمتری دارد؛ از این رو برای تصفیه هوای اتاق تمیز از بیشترین تراکم قابل استفاده در دستگاه های هواساز استفاده می شود. این محصول در انواع مختلفی از جمله: اولپا، ایپا، هپا، آلومینیومی،کیسه ای، پلیتد و کربن اکتیو تولید می شود.

اولپا

این فیلتر بالاترین بازده را در بین انواع فیلتر های هواساز دارد و ضخامت آن نیز بیشتر است، همچنین استفاده از آن نیز محدود است.

ایپا

این فیلتر زیاد رایج نیست، اما قدرت جذب ذرات بالایی دارد؛ به طوری که تا 85 درصد از ذرات و آلودگی ها را به خود جذب می کند.

هپا

فیلتر هپا از رشته های فایبر گلاس تهیه شده است و رایج ترین نوع فیلتر جذب بالا به شمار می آید.

آلومینیومی

این فیلتر دارای سه لایه از رشته های آلومینیوم است و قدرت جذب پایینی دارد، همچنین این نوع فیلتر، قابلیت زنگ زدگی نیز دارد و باید به موقع تعویض شود.

کیسه ای

این فیلتر ها در دستگاه تصفیه خانگی مورد استفاده قرار می گیرند و طول عمر بالایی دارند؛ همچنین نسبت به بقیه انواع فیلتر های هواساز دارای توانایی نگهداری گرد و غبار بیشتری نیز هستند.

پلیتد

پلیتد ها از پلاستیک فشره و پلی استر ساخته می شوند و قدرت جذب آن ها مربوط به ذراتی است که قطر زیادی دارند؛ به عنوان مثال: از این نوع فیلتر برای جذب موی حیوانات خانگی استفاده می شود.

کربن اکتیو

فیلتر های کربن اکتیو، جذب ذرات آلوده را در مقیاس مولکولی انجام می دهند و در دستگاه های تصفیه آب خانگی و آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربردهای هواساز‌های هایژنیک

هواساز‌های هایژنیک در انواع محیط‌های داخلی کاربرد دارند. از جمله کاربردها می‌توان به منازل، دفاتر کار، بیمارستان‌ها، مکان‌های تجاری و فضاهای عمومی اشاره کرد. همچنین، به عنوان هواساز اتاق تمیز نیز کاربرد فراوانی دارند.

نحوه عملکرد هواساز هایژنیک

طرز کار این نوع هواساز بسیار شبیه نوع معمولی آن است؛ با این تفاوت که در آن از فیلتر های ضخیم تری استفاده شده و قدرت فیلتراسیون بالاتری دارد. طرز کار این محصول به این صورت است که هوا از محیط بیرون وارد دستگاه هواساز می شود و در چند مرحله و با عبور از فیلتر های هپا و کربن اکتیو فیلتر شده، سپس ذرات و آلودگی های آن جذب می شود و هوای پاک از طریق دمپر به بیرون منتقل می گردد.

استاندارد های هواساز هایژنیک

برای اندازه گیری میزان پاکیزگی اتاق های تمیز از استاندارد هایی استفاده می شود که طراحان و مسئولان کنترل کیفیت از آن برای سنجش عملکرد فیلتر هواساز هایژنیک استفاده می کنند. چهار نوع استاندارد وجود دارد که توسط سازمان بهداشت اروپا و آمریکا طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

VDI 3803

این استاندارد به معنای بررسی تهویه در قسمت های مختلف اتاق تمیز از جمله: مکان های بستری بیمار و اتاق جراحی است.

EN 13053

این استاندارد مربوط به بررسی عملکرد دستگاه فیلتر هواساز و تهویه قسمت های مختلف ساختمان است.

VDI 6022

این استاندارد به کنترل وضعیت دما و رطوبت در نقاط مختلف اتاق تمیز و همچنین کنترل تهویه دستگاه و سلامت فیلتر های تصفیه مربوط می شود.

EN 1886

در این قسمت باید فیلتر هواساز را کنترل کرده و قسمت هایی از آن را که نیاز به تعویض یا تعمیر دارند، یافت و اقدامات لازم را برای سلامت آن ها انجام داد. این استاندارد به معنی سلامت کامل دستگاه است.

بیشتر بدانید: چیلر تراکمی

سخن پایانی

در این محتوا بیان شد که فیلتر های هواساز یکی از ضروری ترین تجهیزات مکان های بهداشتی و برخی صنایع به شمار می رود؛ از این رو نیاز است تا خریدار قبل از تهیه این نوع فیلتر، اطلاعات لازم را کسب نماید و محصول کاربردی مورد نظر خود را تهیه نماید. سایت اکیاس، انواع فیلتر های هواساز را بررسی کرده و اطلاعات لازم را به مخاطب ارائه می دهد. علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره فیلتر های هواساز با پشتیبانی سایت تماس حاصل فرمایند.