یکی از تأسیساتی که با استفاده از یک سیال، هوای موجود در محیط را تهویه می‌کند چیلر است. این چیلرها به دو صورت هوا خنک و آب خنک در بازار عرضه می شوند. در این مقاله از مجموعه اکیاس قصد داریم تا راه هایی را برای افزایش راندمان چیلر به شما معرفی کنیم.

چیلر از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام تأثیر خاص خود را بر روی راندمان نهایی دستگاه دارند.  قبل از هر کار باید با عوامل مؤثر بر راندمان این محصول پرکاربرد آشنا شده و سپس بهترین برندهای تولید کننده چیلر تراکمی را نیز بشناسید، با ما همراه باشید.

 روش هایی برای افزایش راندمان چیلر

همان طور که در مقدمه به آن اشاره کردیم چیلر یکی از تجهیزاتی است که از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. به همین دلیل محققان با تغییر در بخش های مختلف راندمان نهایی را مورد بررسی قرار داده اند. در نهایت این تحقیقات نشان داد که با انجام تغییرات در هر قسمت، چگونه می توان راندمان چیلر را افزایش داد. در ادامه هر یک از این روش ها را به شما توضیح می دهیم.

اثر نوع کندانسور بر راندمان چیلر

در چیلرهای تراکمی از دو روش برای دفع گرما استفاده می شود. در چیلر هوا خنک، سیال هوا در تماس با لوله های مسی حرارت خود را از دست می دهد. در چیلر آب خنک نیز  ابتدا گرما در کندانسور به آب منتقل می شود و سپس در برج خنک کننده دمای آب را پایین می آورند. باید بدانید که ضریب انتقال حرارت در چیلر با کندانسور آب خنک بیشتر بوده در نتیجه راندمان این نوع چیلر نسبت به مدل های هوا خنک بیشتر است.

به کارگیری تکنولوژی فری کولینگ

امروزه با استفاده از فناوری جدید فری کولینگ می توان مصرف انرژی در چیلر را کاهش و راندمان آن را افزایش داد. این فناوری به گونه ای است که در آن از مبدل حرارتی فین تیوب با وسایل مربوط به کنترل آن در چیلرها استفاده می شود. بدین ترتیب در روزهای سرد سال از دمای محیط برای پایین آوردن دمای مبرد استفاده می گردد.

البته این فناوری فقط مختص روزهای سرد سال نیست بلکه با استفاده از تجهیزات آدیاباتیک می توان راندمان چیلر در روزهای گرم سال را هم تحت تأثیر قرار داد. در این روش در مسیری که هوای چیلر تراکمی به سمت کندانسور در حرکت است پاشش آب انجام می شود. در نتیجه مبرد گرمای هوای بیرون را جذب نمی کند.

طرح کندانسور و اواپراتور

نوع طراحی کندانسور و اواپراتور هم بر روی راندمان چیلر تأثیر می گذارد. اگر از کندانسور با طرح مایکرو چنل به جای کندانسور فین تیوپ استفاده کنید، راندمان بیشتر می شود.

همچنین در چیلرهای هوا خنک آواپراتورهای سه پاس راندمان بسیار بیشتری از نوع دو پاس دارند. اواپراتورهای طرح فلودد هم کارآمدتر از اواپراتورهای معمولی هستند و مصرف انرژی را بهینه می کنند.

تاثیر اختلاف دمای بین کندانسور و اواپراتور

همان طور که می دانید کمپرسور با دریافت سیال از اواپراتور که دما و فشار پایینی دارد و فشرده سازی مبرد، آن را با دما و فشاری بالاتر به کندانسور تحویل می دهد. این قطعه بیشترین مصرف انرژی را در انواع چیلرهای تراکمی صرفنظر از نوع هوا خنک یا آب خنک دارد.

هر چه اختلاف دمای بین اواپراتور و کندانسور کمتر باشد انرژی کمتری در کمپرسور صرف می شود در نتیجه کارکرد چیلر بهینه تر خواهد شد.

استفاده از سیستم اینورتر

اگر با استفاده از اینورتر کمپرسورهای چیلر را به دور متغیر تبدیل کنید، مصرف انرژی در زمان کم باری یا نیمه باری کمتر می شود. اگر دستگاه متناسب با باری که به آن اعمال می شود، انرژی مصرف کند، راندمان چیلر افزایش قابل توجهی خواهد داشت. این کار را می توان با تنظیم دور فن های موجود در کندانسور نیز انجام داد.

مدولار کردن سیستم

در صورتی که در چیلر از چند کمپرسور با ظرفیت های مختلف به طور همزمان استفاده کنید می توانید عملکرد چیلر را بهینه کنید. در سیستم مدولار اگر بخواهید کمتر از ظرفیت کل  چیلر استفاده کنید تنها از یک کمپرسور استفاده خواهید کرد پس راندمان انواع چیلر افزایش پیدا می کند. در این روش به طور دائم از حداکثر توان و ظرفیت دستگاه استفاده نمی شود.

اثر سرویس و نگهداری بر راندمان چیلر

اگر می خواهید چیلر تراکمی با بهترین عملکرد خود کار کند باید آن را در ابتدای فصل گرم یا سرد سال و همچنین به صورت منظم و دوره ای سرویس کنید. اگر چیلر را در بهترین شرایط نگهداری کنید راندمان آن افزایش پیدا می کند. متخصصین می توانند شما را برای تدوین یک برنامه ریزی درست در راستای تعمیر و نگهداری چیلر راهنمایی کنند.

بهترین برند برای تهیه چیلرها و چیلرهای تراکمی

شایان ذکر است که در صورتی که چیلر تراکمی با بهترین برند را خریداری کنید، نه تنها طول عمر آن است بلکه راندمان چیلر نیز بالاتر خواهد بود. اما سؤال اصلی اینجاست که چیلر برند با راندمان بالا را از کجا خریداری کنیم؟

گروه مهندسی اکیاس با ساخت و تولید بهترین چیلرهای تراکمی توانسته است رضایت مشتریان خود را به دست آورد. راندمان این چیلرها در بالاترین سطح قرار دارد و تعمیر و نگهداری آن‌ها نیز راحت است. به همین دلیل مشتریان از محصولات و خدمات اکیاس رضایت دارند.

سخن پایانی

همان طور که در تمام این مقاله به شما گفتیم راندمان چیلر را می توان با تغییرات در قسمت های مختلف آن افزایش داد. پس اگر هزینه های استفاده چیلر، تعمیر و نگهداری آن برای شما اهمیت دارد باید از این روش ها استفاده کنید.

منبع: اکیاس اچ وک

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *