تفاوت چیلر و اسپلیت

تفاوت میان دو سیستم تهویه و تبرید “چیلر ” و “اسپلیت” برای انتخاب مناسب تجهیزات تهویه و تبرید در ساختمان‌ها و صنایع عامل مهمی است. هر دو این سیستم‌ها از اهمیت بالایی برخوردارند و بسته به نیازهای مکانی و بودجه موجود، انتخاب می‌شوند. در این مقاله به بررسی تفاوت‌ چیلر و اسپلیت پرداخته خواهد شد. چیلر به عنوان یک سیستم تبرید مرکزی و اسپلیت به عنوان یک سیستم تهویه مستقل شناخته می‌شوند. تفاوت‌هایی مانند نحوه نصب، کارایی، هزینه و قابلیت‌های کنترلی بررسی خواهند شد تا به انتخاب بهترین گزینه برای هر نوع مکان کمک کنیم.

آشنایی با سیستم چیلر

معمولا چیلرها از دو سیکل برای سرمایش استفاده می کنند؛ یکی سیکل تبرید تراکمی است و دیگری جذبی. بر اساس این، چیلرها قادر هستند گرما و حرارت را از آب دریافت کنند و سپس آن را برای خنک کردن محیط شما به کار ببرند. ابعاد چیلرها معمولا بسیار بزرگ است و برای خنک کردن محیط های وسیع مورد استفاده قرار می گیرند. این چیلرها دارای انواع مختلفی هستند که بر اساس نوع کارآیی و مبردی که مورد استفاده قرار می دهند، دسته بندی می شوند.

تفاوت چیلر و اسپلیت
آشنایی با سیستم‌های چیلر و اسپلیت و تفاوت آن‌ها

آشنایی با سیستم اسپلیت

برای این که بهتر با تفاوت چیلر و اسپلیت آشنا شوید باید دقت داشته باشید که سیستم اسپلیت ها یکی از جدیدترین کولرهای گازی موجود در بازار هستند. این محصولات به مرور زمان توانستند طرفداران بسیار زیادی پیدا کنند. این اسپلیت ها می توانند فضای خانه شما را به میزان زیادی خنک کنند. این اسپلیت ها از یک یونیت خارجی و داخلی برخوردار هستند. یونیت خارجی در فضای خارجی قرار می گیرد. یونیت داخلی نیز می تواند از طریق یونیت خارجی دمای هوای محیط شما را کاهش دهد و آن را خنک کند.

تفاوت سیستم چیلر با سیستم اسپلیت

همان طور که گفته شد چیلرها و اسپلیت ها علاوه بر اندازه، تفاوت های دیگری نیز با هم دارند. برای این که بهتر بتوانید چیلر و اسپلیت را بشناسید باید تفاوت های این دو را بدانید. در ادامه به بررسی تفاوت های اصلی این دو دستگاه می پردازیم.

بر اساس ظرفیت برودتی

همان طور که گفته شد از اسپلیت ها برای خنک کردن محیط های مسکونی و خانه ها استفاده می شود؛ این دستگاه ها نمی توانند در محیط های وسیع مانند کارخانه ها مورد استفاده قرار بگیرند. در نقطه مقابل چیلرها می توانند محیط هایی که بزرگ تر هستند را خنک کنند. علاوه بر آن اسپلیت ها نمی توانند در فصل سرما محیط شما را گرم کنند و برای این کار هزینه های زیادی را روی دوش شما می گذارند.

بر اساس هزینه برق مصرفی

همان طور که می دانید اسپلیت ها برای فعالیت خود به انرژی الکتریکی و برق نیاز دارند. این محصولات برای سرمایش برق زیادی مصرف می کنند. اما برخی از چیلرها گاز سوز هستند و با استفاده از گاز محیط شما را خنک می کنند. بنابراین استفاده از چیلرهای گازی به جای اسپلیت ها بسیار مقرون به صرفه تر است و هزینه های شما را به میزان زیادی کاهش می دهد.

تفاوت چیلر و اسپلیت
تفاوت چیلر و اسپلیت بر اساس متراژ ساختمان

بر اساس متراژ ساختمان یا مکان صنعتی

بهتر است از اسپلت ها در محیط هایی که متراژ زیر 150 متر دارند، استفاده شود؛ زیرا ظرفیت برودتی این محصولات محدود است و نمی توانند محیط های بالای 150 متر را خنک کنند. اما چیلرها می توانند محیط هایی با متراژ بالای 150 متر را نیز به راحتی خنک کنند.

سخن پایانی

برای این که بتوانید بین چیلر و اسپلیت یکی را انتخاب کنید باید با تفاوت های این دو آشنا باشید. چیلرها می توانند برای محیط های بزرگ تر استفاده شوند اما اسپلیت ها توانایی خنک کردن محیط های کوچک تر را دارند. برای فهم بهتر تفاوت چیلر و اسپلیت می توانید به وب سایت اکیاس اچ وک سر بزنید و مشخصات فنی این دستگاه ها را بخوانید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *