کمپرسور چیلر

کمپرسورها یکی از مهم ترین قطعات موجود در چیلرها هستند. این قطعات وظیفه مهمی در آغاز سیکل تبرید دارند. چیلرها بر اساس نوع کمپرسوری که دارند، به انواع مختلفی تقسیم می شوند؛ بنابراین شناخت انواع کمپرسور کمک فراوانی در شناخت سیستم های چیلر به شما می کند. کمپرسورها دارای 4 نوع متفاوت هستند که از جمله آن ها می توان به کمپرسور اسکرو، اسکرال، رفت و برگشتی و گریز از مرکز اشاره کرد. برای شناخت بهتر کمپرسور چیلر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

انواع کمپرسور

کمپرسورها دارای انواع مختلفی هستند که بر اساس نوع عملکردی که دارند، دسته بندی می شوند. اگر کمپرسورهای چیلر دچار مشکل شوند، چیلر از کار می افتد و نمی تواند گرما یا سرما از خود تولید کند. علاوه بر آن شناخت کمپرسورها به شما کمک فراوانی در زمان خرید چیلر می کند. در ادامه به بررسی انواع مختلف چیلر می پردازیم.

اسکرال یا حلزونی

نخستین کمپرسوری که قصد معرفی آن را داریم، کمپرسورهای اسکرال هستند. نام دیگر این کمپرسورها حلزونی است. دلیل نام گذاری این کمپرسور نوارهایی است که به شکل لاک حلزون در هم فرورفته اند.  نوارهای این کمپرسور از طریق کم و زیاد شدن فاصله میان شان می توانند هوای گرم محیط را بگیرند و هوای خنک وارد فضا کنند.

نوارهای مارپیچ بالایی در کمپرسورهای اسکرال ثابت هستند و تکان نمی خورند اما نوارهای پایینی می توانند بالا و پایین بروند تا مکش و دهش ایجاد کنند. این کمپرسورها نمی توانند در ظرفیت بالا سرما ایجاد کنند و برای این کار شما باید چند کمپرسور را به شکل موازی مورد استفاده قرار دهید.

گریز از مرکز یا سانتریفیوژ

یکی از پرکاربردترین کمپرسورها که در چیلرهای تراکمی مورد استفاده قرار می گیرد، کمپرسور گریز از مرکز است. این کمپرسورها با استفاده از انرژی جنبشی می توانند تراکم و فشار مورد نیاز چیلرها را تولید کنند. این نوع از کمپرسورها به صورت پیوسته و دینامیکی فعالیت می کنند و مصرف انرژی در آن ها بسیار پایین است. شما می توانید این کمپرسورها را به دو شکل سرعت خطی یا سرعت دورانی مورد استفاده قرار دهید.

چرخشی یا اسکرو

نوع دیگری از کمپرسورهایی که در بازر موجود است و برای چیلرها مورد استفاده قرار می گیرد، کمپرسورهای چرخشی یا اسکرو هستند. این کمپرسورها می توانند هوا را متراکم کنند و فشار و دمای آن را تغییر دهند و سپس آن را به بیرون از دستگاه انتقال دهند. چرخ دنده های موجود در این کمپرسور می توانند هوا را به داخل خود بکشند و سپس با تغییر فشار، هوای خنک را به محیط بیرون ارسال کنند.

پیستونی یا رفت برگشتی

یکی از قدیمی ترین کمپرسورهایی که در چیلرها استفاده می شود، کمپرسورهای پیستونی یا رفت و برگشتی هستند. این کمپرسورها با استفاده از میل لنگی که دارند می توانند هوا را به داخل بکشند و سپس با یک عملیات رفت و برگشت هوا را فشرده کرده و دمای آن را تغییر دهند. این نوع از کمپرسورها دارای سه مدل مختلف هستند که شامل کمپرسورهای باز، نیمه باز و بسته می شوند که هر یک عملکرد مخصوص به خود را دارند.

ویژگی کمپرسور چیلر اسکرال

کمپرسورهای اسکرال دارای ویژگی های بخصوصی هستند که باعث شده تا آن ها بازدهی بسیار بالایی نسبت به سایر کمپرسورها داشته باشند. در ادامه برخی از مهم ترین ویژگی های کمپرسورهای اسکرال را با هم بررسی خواهیم کرد:

 • کم مصرف: این کمپرسورها تعداد قطعات کمتری را درگیر می کنند و مصرف انرژی را در چیلر شما کاهش می دهند.
 • نویز بسیار کم: کمپرسورهای اسکرال باعث ایجاد صدای بسیار کمی می شوند. این کمپرسورها بی صدا و فاقد هر گونه لرزشی هستند.
 • عایق بندی قوی: کمپرسورهای اسکرال دارای عایق بندی قوی هستند و شما هیچ نوع هدر رفت انرژی نخواهید داشت.

ویژگی کمپرسور سانتریفیوژ

کمپرسورهای سانتریفیوژ دارای یک سری ویژگی ها هستند که آن ها را از سایر کمپرسورها متمایز کرده است. این قطعات به صورت اختصاصی برای چیلرهایی که تراکمی هستند مورد استفاده قرار می گیرند و با انرژی جنبشی کار می کنند. مهم ترین ویژگی های این کمپرسور عبارتند از:

 • ارائه فشار زیاد در دبی پایین
 • طراحی و ساخت راحت تر نسبت به سایر کمپرسورها
 • این کمپرسورها به شدت قابل اطمینان و محکم هستند
 • برای نصب آن ها شما نیاز به هیچ نوع پایه ای نخواهید داشت
 • هیچ نوع روغنی در این نوع از کمپرسورها استفاده نمی شود.

ویژگی کمپرسور چرخشی

برای این که بتوانید با ویژگی های کمپرسور چرخشی آشنا شوید باید به شما بگوییم که این کمپرسورها می توانند هوایی با فشار بسیار بالاتر تولید کنند. همچنین ویژگی های بسیار مهمی دارند که شما را به خرید ترغیب می کنند. این ویژگی ها در ادامه آمده اند:

 • مصرف انرژی بسیار کم تر و کاهش هزینه های مربوط به آن
 • ایجاد نویز بسیار کم
 • لرزش بسیار پایین
 • ارائه راندمان به شدت بالا

ویژگی کمپرسور پیستونی

کمپرسورهای پیستونی دارای انواع مختلفی هستند که هر یک کاربرد بخصوص خود را دارند؛ اما می توان گفت تمامی آن ها دارای ویژگی های مشابه به هم هستند. شناخت این ویژگی ها به شما در خرید این محصولات کمک می کند. مهم ترین خصوصیات کمپرسورهای پیستونی عبارت است از:

 • به وفور در بازار یافت می شوند و تعویض و تعمیر آن ها بسیار راحت است
 • میزان ظرفیت در آن ها بالا است
 • انرژی بسیار کمی مصرف می کنند
 • کم صدا هستند و لرزش زیادی ایجاد نمی کنند
 • بهترین انتخاب برای استفاده در محیط های بیرونی و شرایط سخت آب و هوایی هستند

جمع بندی

کمپرسور چیلر یکی از مهم ترین قطعات موجود در چیلرها است. این وسیله دارای انواع مختلفی است که از جمله آن ها می توان به کمپرسورهای اسکرال، اسکرو، سانتریفیوژ و پیستونی اشاره کرد. این کمپرسورها بر اساس نوع عملکرد و کاربرد دسته بندی می شوند. مجموعه اکیاس در زمینه تامین انواع محصولات تهویه مطبوع مانند چیلرها، هواسازها و … فعالیت دارد و با ارائه خدمات باکیفیت همواره در تلاش است تا رضایت مشتریان را جلب کند. برای تهیه انواع چیلر و هواساز با مشاوران ما تماس بگیرید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *