کانال کشی اتاق تمیز

کانال کشی اتاق تمیز یک جزء بسیار مهم در اتاق های تمیز است و برای حفظ تمیزی و پاکیزگی محیط بسیار حائز اهمیت است. در اتاق های تمیز مثل صنایع غذایی، بیمارستان ها و آزمایشگاه ها، کانال کشی به شدت به کنترل ذرات معلق در هوا و حفظ کیفیت هوای داخل اتاق کمک می کند.  برای ثابت نگه داشتن درجه تمیزی در اتاق های تمیز و این که بتوانند بدون هیچ گونه مشکلی هوای تمیز را انتقال دهند به کانال کشی اتاق تمیز نیاز است و این کار باید به شیوه صحیح انجام شود. کانال های اتاق تمیز کاربرد های زیادی دارند، برای مثال این کانال ها دمای اتاق را در یک حد به خصوص نگه می دارند و در صورتی که دمای هوا تغییر کند و کم یا زیاد شود آن را به درجه حرارت قبل باز می گردانند.
حتی زمانی که آلودگی وارد اتاق های تمیز شود با کمک کانال ها و فیلتر هوا تمامی آلودگی ها از بین می روند.

اتاق تمیز

معمولا به مکانی تمیز که از نظر هر گونه آلودگی، گرد و غبار، سرما، گرما، رطوبت و… تحت کنترل باشد اتاق تمیز گفته می شود. امروزه صنایع مختلفی مانند علمی و صنعتی پیشرفت کرده اند و روز به روز نیز گسترده تر می شوند، در این میان دستگاه های فراوانی تولید می شوند که برخی از آن ها بدون اتاق تمیز کار نخواهند کرد و ساخت آن ها بسیار سخت می شود.

در اتاق های تمیز بیشتر فعالیت های صنعتی و علمی انجام می شود، چرا که آلودگی های زیست محیطی در این اتاق بسیار کم هستند و زمانی که اتاق تمیز کانال کشی شود وجود انواع آلودگی ها نیز به حداقل می رسد. کاربرد اتاق تمیز در کشور ما بیشتر در صنایع غذایی، دارو سازی، کامپیوتر، صنایع خودرو سازی، ساخت دی وی دی و دیگر صنایع است.

کانال کشی اتاق تمیز به چه معناست؟
کارمندان اتاق تمیز درحال کار در اتاق تمیز

کانال کشی اتاق تمیز به چه معناست؟

کانال کشی اتاق های تمیز به معنای جلوگیری از ورود هر گونه آلودگی به اتاق تمیز است، برای استفاده بهتر از کانال ها باید از لوله هایی مانند لوله خرطومی استفاده شود تا در زمان تهویه خروجی و ورودی هوا هیچ گونه مشکلی به وجود نیاید.

کانال کشی اتاق های تمیز باید به شیوه کاملا صحیح انجام شود، زیرا در غیر این صورت امکان از کار افتادن دستگاه های مختلف بسیار زیاد است، بنابراین برای این که یک هوای سالم و تمیز داشته باشیم باید اتاق تمیز را کانال کشی کنیم. زمانی که اتاق تمیز کانال کشی شود به دلیل فشار زیاد کانال ها حتی حشرات نیز نمی توانند وارد اتاق شوند.

مواد استفاده شده در کانال کشی اتاق تمیز

از جمله مواردی که در زمان تهیه کانال ها باید به آن توجه شود، مواد کانال ها است. برای کانال کشی اتاق تمیز نیاز به لوله های خرطومی شکل است و کانال کشی با استفاده از این لوله ها و عایق الاستومری انجام می شود. لوله های خرطومی می توانند دمای زیاد را تحمل کنند و حداقل دمای قابل تحمل آن ها از منفی 3 تا مثبت 110 متغیر است.

لوله های خرطومی به سه شکل تولید می شوند که عبارتند از: لایه داخلی، لایه وسط و لایه بیرونی. جنس هر کدام از این لایه ها متفاوت است، لایه داخلی و بیرونی آن از جنس فویل آلومینیوم است و جنس لایه وسط نیز از عایق فشرده شده الاستومری است.

انواع کانال اتاق تمیز

کانال کشی در اتاق های تمیز، به منظور حفظ پاکیزگی و کیفیت هوا در محیط‌های حساس مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلف کانال کشی کلین روم، ابزارهای اساسی برای کنترل ذرات معلق و آلودگی‌های هوا در این مکان‌ها هستند. از جمله این انواع کانال کشی می‌توان به فیلترهای HEPA که برای جدا سازی ذرات معلق و باکتری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، اشاره کرد. چندین نوع کانال اتاق تمیز وجود دارد، اما دو نوع از این کانال ها بیشتر از همه مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

چهارگوش

اگر به دنبال یک کانال خوب و مناسب برای اتاق تمیز هستید بهتر است از کانال های چهار گوش استفاده نکنید. این کانال ها فضای زیادی از اتاق را اشغال می کنند و شکل آن ها شبیه مربع و در برخی مواقع نیز به شکل مستطیل است.

گرد

این نوع کانال ها به راحتی نصب می شود و شکل ظاهری آن ها بیشتر شبیه استوانه است، افراد در هر فضایی که بخواهند می توانند این کانال ها را نصب کنند و از مزایای خوب آن برخوردار شوند. جنس این کانال ها بیشتر از پلی یورتان، گالوانیز و PVC است.

استفاده از فیلتر باکس در کانال کشی اتاق تمیز
کارمندان در حال کار در اتاق تمیز

استفاده از فیلتر باکس در کانال کشی اتاق تمیز

برای نصب فیلتر باید از فیلتر باکس استفاده شود، مهم ترین و اصلی ترین وظیفه فیلتر باکس این است که مانع ورود آلودگی به داخل اتاق تمیز می شود. استفاده از فیلتر باکس در زمان کانال کشی اتاق تمیز بسیار مهم است و از ورود سر و صدای زیاد درون کانال ها جلوگیری می کند. علاوه بر این ها با استفاده از فیلتر باکس دیگر نباید نگران ورود آلودگی به داخل هوای اتاق شد.

قطعات استفاده شده در ساخت فیلترباکس

قطعات مورد استفاده در ساخت فیلترباکس یکی از مسائل اساسی در طراحی و تولید این وسیله فیلتراسیون مهم است. فیلترباکس‌ها از ترکیب چند قطعه اساسی تشکیل شده‌اند که همگی نقش مهمی در عملکرد و کارایی این وسیله ایفا می‌کنند. این قطعات عبارت‌اند از فریم یا بدنه فیلترباکس که برای حمایت از دیگر قطعات و ایجاد ساختار اصلی فیلترباکس استفاده می‌شود، فیلترهای داخلی که وظیفه اصلی تصفیه هوا را بر عهده دارند و مهم‌ترین قسمتهای فیلترباکس به شمار می‌آیند.
در این قسمت قصد داریم اجزا و قطعات فیلتر باکس را به شما معرفی کنیم، هر کدام از این اجزا نقش خاصی را اجرا می کنند.

الکتروفن

یکی دیگر از اجزای مهم فیلتر باکس الکتروفن یا فن فیلتر باکس است که محل قرار گیری آن درون بدنه است و وظیفه اصلی آن تصفیه هوای خروجی و ورودی است.

شاسی فیلتر باکس

 شاسی فیلتر باکس از ناودانی فابریک تولید می شود و پس از آن که عملیات جوشکاری بر روی آن انجام شد به صورت کامل با رنگ پوشیده می شود.

قسمت کنترل صدا

 این بخش برای کنترل صدا تولید شده است و تا حد امکان صدا را کاهش می دهد.

بدنه

 از مهم ترین قسمت فیلتر باکس می توان به بدنه آن اشاره کرد که از باکسی به رنگ کوره تولید شده است.

اتاق فیلتر

 اتاق فیلتر از چندین سطح تشکیل شده است که هر کدام از این سطوح از جنس های مختلف تولید شده اند، برای مثال؛ سطح اول اتاق فیلتر از جنس آلومینیوم است، سطح دوم آن نیز کیسه ای با قابلیت تعویض است و سطح سوم آن استفاده از فیلتر هپا است که کاربرد فراوانی دارد.

مواردی که باید هنگام طراحی کانال کشی اتاق تمیز به آن ها توجه کرد

لازم است هنگام طراحی کانال کشی اتاق تمیز مواردی رعایت شود و به استاندارد های لازم توجه شود، در صورتی که به این موارد توجه نشود ممکن است اتاق تمیز دچار مشکل شود. در ادامه برخی از موارد لازم را همراه با توضیحات ذکر خواهیم کرد.

امکان جذب غبار و آلودگی

بهتر است زمان کانال کشی به نوع کارکرد آن بسیار دقت کنید و توجه داشته باشید که کانال کشی اتاق های تمیز باید به گونه ای انجام شود که کوچک ترین گرد و غبار را به درون خود بکشند و فضای اتاق را کاملا تمیز نمایند.

داشتن بالاترین میزان فشار

فشار کانال ها در اتاق تمیز باید بسیار زیاد باشد تا هوای اتاق با بالاترین فشار تصفیه شود.

رعایت استانداردهای مربوط به کانال کشی اتاق تمیز

افراد باید در زمان کانال کشی تمامی استاندارد های لازم را رعایت کنند.

توجه به نور و رنگ در کانال کشی اتاق تمیز

توجه داشته باشید که نور و رنگ اتاق های تمیز بسیار مهم است و باید از رنگ های روشن استفاده شود. نباید برای اتاق تمیز از رنگ های تیره استفاده شود زیرا امکان دید آلودگی ها بسیار کم است. بهترین رنگ و نور برای اتاق تمیز رنگ سفید است.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل  شما را با تمامی ویژگی ها و خصوصیات اتاق تمیز آشنا کنیم، کانال کشی برای اتاق تمیز بسیار مهم است و افرادی که به تمیزی هوای داخل اتاق اهمیت می دهند باید آن را کانال کشی کنند. شما می توانید یکی از انواع کانال ها را برای اتاق تمیز انتخاب نمایید. توصیه می شود از کانال های گرد استفاده کنید، چرا که مزایای این کانال نسبت به کانال های دیگر بسیار زیاد است.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *