چیلر دستگاه تزریق پلاستیک

چیلر دستگاه تزریق پلاستیک  همان گونه که از نامش نیز پیداست نوعی چیلر است که در صنایع پلیمری به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. هدف اصلی استفاده از این چیلر، انجام خنک کاری در فرایند تولید در دستگاه های تزریق پلاستیک است. شایان ذکر است که برای ساخت محصولات با کیفیت پلاستیکی و برقراری شرایط برای عملکرد نرم و راحت دستگاه تزریق پلاستیک، وجود یک چیلر با کیفیت و با عملکرد مطلوب ضروری است.

چیلر دستگاه تزریق پلاستیک

در واقع چیلر برای عملکرد دستگاه تزریق پلاستیک بسیار مهم و حیاتی است. در صورتی که یک چیلر کیفیت پایینی داشته باشد نتواند کارایی لازم را ارائه دهد، عملکرد کل دستگاه به تحلیل می رود. از این رو در هنگام خرید چیلر باید دقت و حساسیت بسیار بالایی به خرج داد تا یک محصول مناسب و با کیفیت تهیه کرد.

پیدایش دستگاه تزریق پلاستیک

پیدایش ماشین های تزریق پلاستیک و استفاده از آن ها به قرن نوزدهم میلادی بر می گردد. در واقع در قرن 19 برای ساخت توپ های بیلیارد از عاج فیل های آفریقایی استفاده می کردند. شکار فیل ها برای استفاده از عاج هایشان باعث شده بود تا این حیوان در معرض انقراض قرار بگیرد. به خاطر این موضوع تولید کنندگان توپ های بیلیارد برای اختراع یک روش جدید و جایگزین مناسب جهت تولید توپ های بیلیارد، جایزه 10 هزار دلاری تعیین کردند تا علاوه بر تولید محصولات خود، فیل های آفریقایی را از خطر انقراض نجات دهند.

تاریخچه دستگاه تزریق پلاستیک
تاریخچه پیدایش چیلر دستگاه تزریق پلاستیک

سر انجام جان وِسلی هایت مخترع آمریکایی موفق به ساخت دستگاهی شد که با استفاده از آن توپ های بیلیارد بدون استفاده از عاج فیل و با پلاستیک فشرده ساخته می شدند. دستگاهی که وسلی هایت در قرن 19 ام اختراع کرد امروزه با نام ماشین تزریق پلاستیک شناخته می شود.

قطعات دستگاه تزریق پلاستیک

به طور کلی دستگاه تزریق از دو بخش واحد تزریق و واحد گیره تشکیل شده است. در هر یک از این واحد ها قطعات مختلفی تعبیه شده اند که هر کدام از آن ها وظیفه خاصی را بر عهده می گیرند. در ادامه قطعات دستگاه تزریق پلاستیک را برای شما نام برده ایم.

قطعات واحد تزریق:

  • موتور اسکرو
  • پیچ و بشکه رفت و برگشتی
  • بخاری
  • ترموکوپل
  • پیستون حلقه ای
  • ورق صفحه ای

قطعات واحد گیره:

  • قالب
  • گیره بیرونی موتور
  • میله های راهنما

تمام قطعات نام برده شده در واحد تزریق و واحد گیره با یکدیگر قطعات دستگاه تزریق پلاستیک را تشکیل می دهند. هر چقدر کیفیت قطعات به کار برده شده در ساخت دستگاه تزریق پلاستیک بیشتر باشد، دستگاه نیز از عملکرد بهتری برخوردار خواهد بود.

بیشتر بدانید : چیلر تراکمی

چگونگی کارکرد دستگاه تزریق پلاستیک

دستگاه تزریق پلاستیک یکی از مهم ترین و پر کاربرد ترین تجهیزات در صنایع است که از آن برای شکل دهی پلاستیک ها استفاده می شود. کارکرد این دستگاه چند مرحله است. در ادامه نحوه کارکرد دستگاه تزریق پلاستیک را به صورت گام به گام برایتان توضیخ داده ایم.

در ابتدا مواد پلاستیک را از طریق قیفی که در قسمت بالایی دستگاه وجود دارد، وارد سیلندر می کنند. این سیلندر توسط هیتر ها احاطه شده است و پلاستیک ها داخل آن حرارت دیده و به حالت رزین یا مذاب در می آیند.

شایان ذکر است در داخل سیلندر یک مارپیچی وجود دارد که پلاستیک های حرارت دیده را زیر و رو می کند. پس از زیر و رو کردن پلاستیک ها این مواد به داخل قالب ها انتقال می یابد. در این دستگاه ها بخشی به عنوان Clamping وجود دارد که در پروسه تزریق قالب ها بسته نگه می دارد.

در مرحله بعدی بایستی مواد حرارت دیده، خنک شوند تا به حالت جامد تبدیل شده و بتوان قالب ها را از آن ها جدا کرد. پس از آن که مواد حرارت دیده پلاستیکی به حالت جامد تبدیل شدند، قالب های آن ها برداشته می شود و عملیات به اتمام می رسد.

نحوه کارکرد دستگاه تزریق پلاستیک
نحوه کارکرد چیلر دستگاه تزریق پلاستیک

علت استفاده از چیلر به منظور خنک کاری قالب دستگاه تزریق پلاستیک

چیلر ها نقش بسیار مهمی را در فرایند کار دستگاه تزریق پلاستیک بر عهده دارند. در واقع چیلر با استفاده از آب سرد و خنک کردن و روغن کاری دستگاه تزریق و قالب های آن می پردازند.

این کار باعث می شود تا محصولات نهایی با کیفیت تر و در مدت زمان کم تری تولید شوند. از سوی دیگر استفاده از یک چیلر با کیفیت و مناسب می تواند طول عمر مفید دستگاه و قالب به طور قابل توجه ای افزایش دهد. پس اگر به دنبال تولید محصولات با کیفیت باشید و طول عمر و عملکرد دستگاه برایتان مهم باشد، در انتخاب چیلر دقت زیادی داشته باشید.

اصول مهم در طراحی و ساخت چیلر دستگاه تزریق پلاستیک

در هنگام طراحی و ساخت چیلر دستگاه تزریق پلاستیک بایستی به دو موضوع توجه ویژه ای داشت. اولین نکته که تمام تولید کنندگان این محصول می دانند، بهره گرفتن از نهایت دقت و حساسیت در فرایند طراحی و تولید است تا محصول نهایی در بهترین کیفیت تولید شود. نکته دوم و مهم تر آن است که چیلر از بالاترین توان (راندمان) برخوردار بوده و بتواند عملکردی مناسب با دستگاه تزریق پلاستیک را از خود نشان بدهد.

برای آن که یک چیلر بتواند با دستگاه تزریق سازگار باشد و عملکرد مطلوبی داشته باشد، باید مطابق با مشخصات دستگاه ساخته شود. در واقع شرکت های مختلف انواع چیلر ها را با میزان ظرفیت متفاوتی تولید می کنند تا افراد بتوانند متناسب با نوع دستگاه و حجم کاری که دارند، یک چیلر با ظرفیت مطلوب تهیه کنند. همچنین در ساخت چیلر دستگاه تزریق پلاستیک بایستی از مواد اولیه و متریال مرغوبی استفاده کرد تا چیلر از عمر مفید بالایی برخوردار باشد و بتواند به درستی کار کند.

شایان ذکر است که شرکت های مختلف از اصول متفاوتی در طراحی و ساخت چیلر بهره می برند تا محصول نهایی آن ها نسبت به سایر محصولات موجود، برتری داشته باشد.

طراحی و ساخت چیلر دستگاه تزریق پلاستیک
اشنایی با اصول طراحی و ساخت چیلر دستگاه تزریق پلاستیک

سفارش چیلر از اکیاس

برای خرید چیلر دستگاه تزریق پلاستیک تنها کافی است تا به فروشگاه اینترنتی اکیاس مراجعه کنید. در این فروشگاه انواع مختلفی از چیلر ها با مشخصات فنی متفاوت برای مشتریان عرضه شده است تا آن ها بتوانند یک محصول مناسب و متناسب با نیاز خود را تهیه کنند. شایان ذکر است که محصولات فروشگاه اکیاس نسبت به محصولات سایر فروشگاه ها از قیمت های منصفانه تری برخوردار هستند.

خرید چیلر دستگاه تزریق پلاستیک از اکیاس
خرید و سفارش چیلر دستگاه تزریق پلاستیک از اکیاس

چیلر هایی که توسط اکیاس به فروش می رسند توسط بهترین برند و با استفاده از مرغوب ترین متریال و بروز ترین تکنولوژی ها طراحی و تولید شده اند. از این رو شما هیچ نگرانی در مورد کارایی و کیفیت آن ها نخواهید داشت. پس برای خرید چیلر دستگاه تزریق پلاستیک با کیفیت و مقرون به صرفه می توانید از فروشگاه اینترنتی اکیاس استفاده کنید.

منبع: اکیاس اچ وک

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *