قطعات چیلر

قطعات چیلر، که یکی از دستگاه‌های مهم در سیستم‌های تهویه و تبرید است، شامل اجزاء متعددی می‌شوند. این قطعات شامل کمپرسور، مبدل گرمایی (کندانسور)، مبدل سرمایشی (ایواپراتور)و شیر انبساط می‌شوند.
چیلر به ماشین هایی گفته می شود که می توانند از طریق سیکل تبرید تراکمی یا جذبی دمای هوا را به دمای آسایش برسانند. بر اساس این تعریف چیلرها بر اساس نوع سیکل تبرید به دو نوع چیلرهای جذبی و تراکمی تبدیل می شوند. چیلرها می توانند گرما را از یک محیط دریافت کنند و سپس هوای خنک را به آن وارد نمایند. چیلرها برای این که بتوانند عملکرد خود را به درستی انجام دهند اجزای بخصوصی دارند و ما در ادامه می خواهیم شما را با  قطعات چیلر بیشتر آشنا کنیم.

چیلر

چیلرها همان دستگاه هایی هستند که می توانند با ایجاد سرمایش دمای محیط شما را کاهش دهند؛ این کار از طریق یک سیکل تبرید به خصوص انجام می شود. این سیکل تبرید دارای دو نوع تراکمی و جذبی است. این دستگاه ها می توانند گرما را از سیال بگیرند، آن را به گاز تبدیل کنند و به محیط مورد نظر شما انتقال دهند. برای این که بتوانید هوا را از درون چیلرها به محیط خود انتقال دهید نیاز به فن کوئل یا هواساز خواهید داشت. علاوه بر آن باید دقت داشته باشید که  چیلرها دارای قطعات مختلفی هستند که هر یک نقش بخصوصی را در عملکرد مطلوب آن ها ایفا می کنند.

انواع چیلر

همان طور که گفته شد چیلرها دارای انواع مختلفی هستند که بر اساس نوع سیکل تبرید دسته بندی می شوند. این سیکل نشان دهنده آن است که چیلر شما چگونه هوای خنک ایجاد می کند. در ادامه دو نوع چیلر تراکمی و جذبی را بررسی خواهیم کرد.

چیلر تراکمی

نخستین چیلری که قصد معرفی آن به شما را داریم، چیلر تراکمی می باشد. نوع سیکل تبرید در این چیلرها تراکمی است. این چیلرها از طریق سرد کردن آب می توانند سرما تولید کنند. در واقع لوله کشی هایی در این نوع چیلرها وجود دارند که درون آن ها آب گرم جریان دارند. این چیلرها گرمای آب را می گیرند و آن را سرد می کنند. سپس از طریق آب سرد می توانند هوای خنک تولید کنند. از لحاظ نوع کمپرسور، کندانسور، اوپراتور و … این چیلرها به انواع مختلفی تقسیم می شوند و شما می توانید بر اساس نیاز خود یکی از آن ها را خریداری کنید.

چیلر جذبی

نوع دیگری از چیلرها که در بازار موجود هستند، چیلرهای جذبی هستند. این چیلرها با استفاده از یک منبع گرمایی آب را سرد می کنند و سپس آن را به هواسازها و فن کوئل ها انتقال می دهند. در این چیلرها منبع گرمایی ممکن است بخار داغ یا حتی شعله گاز به صورت مستقیم باشد. این چیلرها نیز درست مثل چیلر تراکمی دارای انواع مختلفی هستند. مدل های مختلف آن بر اساس نوع ژنراتور و کندانسور و نحوه عملکرد آن ها قابل دسته بندی هستند. این چیلرها از انرژی الکتریکی برای ایجاد سرما استفاده نمی کنند بلکه با استفاده از انرژی حرارتی به تولید سرما می پردازند.

قطعات استفاده شده در ساخت چیلر

همان طور که می دانید در ساخت چیلرها قطعات مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است. از جمله مهم ترین قطعات استفاده شده در چیلرها می توان به  کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط اشاره کرد. این قطعات نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح چیلر دارند و اگر یکی از آن ها دچار خرابی یا مشکل شود، ممکن است دیگر سیستم شما نتواند به کار خود ادامه دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا مهم ترین قطعات چیلر را با هم بررسی کنیم.

اواپراتور

نخستین قطعه ای که می خواهیم به شما معرفی کنیم، اواپراتور دستگاه چیلر است. در چیلرهای تراکمی این قطعه نقش بسیار مهمی دارد و یکی از اجزای اصلی دستگاه شما محسوب می شود. این قطعه نقش مستقیمی روی عملکرد صحیح چیلر و تولید سرما توسط آن دارد. از نظر ساختاری اواپراتورها دارای انواع مختلفی هستند و شما می توانید بر اساس نیاز دستگاه خود یکی از آن ها را مورد استفاده قرار دهید.

اواپراتورهای پرکاربرد در ایران شامل اواپراتورهای پوسته لوله، صفحه‌ای و آیس بانکی هستند. این قطعه می تواند دمای آب را به میزان زیادی پایین ببرد. زمانی که مبرد به داخل اواپراتور وارد می شود فشار بسیار پایینی به آن وارد می شود و باعث تبخیر شدن مبرد شده و گاز تولید شده را به بیرون هدایت می کند.

کندانسور

یکی دیگر از مهم ترین قطعات در چیلرهای تراکمی، کندانسورها هستند. این قطعات می توانند گرمای تولید شده در دستگاه را به بیرون انتقال دهند. البته این گرما از هواساز یا فن کوئل خارج نمی شود بلکه از یونیت چیلر شما به صورت مستقیم بیرون می رود و اختلالی در سرمای محیط شما ایجاد نمی کند. کندانسورها دارای دو نوع مختلف هستند که شامل چیلر هوا خنک و آب خنک می شوند. البته شما باید در زمان خرید کندانسور به مسائلی همچون نوع کاربری چیلر، دسترسی به هوای آزاد و … نیز توجه داشته باشید.

کمپرسور

کمپرسورها به عنوان قطعه بسیار مهمی در چیلرها شناخته شده اند. کمپرسور می تواند فشار مربوط به بخار مبرد را درون چیلر کاهش دهد. علاوه بر آن این قطعه وظیفه افزایش فشار برای بالا بردن دمای بخار مبرد را نیز بر عهده دارد. در مرکزی ترین قسمت چیلر کمپرسور قرار گرفته است که می تواند به مکش و دمش هوا بپردازد. این قطعات دارای انواع مختلفی هستند که بر اساس نوع کاربری، اندازه و … دسته بندی می شوند.

شیر انبساط

این قطعه نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح اواپراتور دارد. علاوه بر آن این شیر می تواند راندمان چیلر شما را نیز افزایش دهد. شیر انبساط درست در مسیر ورودی مبرد به درون چیلر قرار گرفته است و می تواند مبرد را به میزان زیادی منبسط کند تا برای تولید سرما آماده شود. این شیرها دارای انواع مختلفی هستند که از جمله آن می توان به شیرهای ترموستاتیکی و الکترونیکی اشاره کرد.

معرفی چیلرهای اکیاس

وبسایت اکیاس یکی از بهترین تامین کننده های انواع چیلر در سطح کشور است. این شرکت در زمینه عرضه انواع محصولات تهویه مطبوع هم چون هواسازها، چیلرها و … فعالیت دارد و همواره در تلاش بوده تا با ارائه محصولات با کیفیت به مشتریان رضایت آن ها را جلب کند. چیلرهای اکیاس در انواع تراکمی، جذبی، هواخنک، آب خنک و … در این وب سایت موجود هستند و شما می توانید بر اساس نیاز خود یکی از آن ها را خریداری کنید.

سخن پایانی

چیلرها در دو نوع جذبی و تراکمی در بازار موجودند. این چیلرها دارای قعطات مختلفی هستند که هر یک نقش بسیار مهمی در عملکرد آن ها ایفا می کنند. از جمله قطعات چیلر می توان به کندانسور، اواپراتور، کمپرسور، شیر انبساط و … اشاره کرد. شما می توانید انواع چیلر را از وب سایت اکیاس اچ وک خریداری کنید. این وبسایت همواره محصولاتی با کیفیت بسیار بالا را به دست مشتریان خود می رساند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *