کندانسینگ یونیت

کندانسینگ یونیت در انواع مختلفی وجود دارد و یکی از انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی است. این تجهیزات همراه با هواساز برای تهویه هوا استفاده می شود. این دستگاه های تهویه مطبوع از لحاظ ساختاری شباهت زیادی به چیلرهای هوا خنک دارند هر چند که از لحاظ عملکرد با یکدیگر متفاوت هستند. برای مثال بر خلاف چیلر هوا خنک در مدار کندانسینگ آب وجود ندارد. در ادامه با ما همراه باشید تا علاوه بر شرح انواع کندانسینگ شما را با نحوه عملکرد و ساختار این تجهیزات آشنا کنیم.

چرا گروه اکیاس

Group Forum2

بهترین گروه تخصصی

High quality2

با کیفیت و با اصالت

24 hour support

پشتیبانی ۲۴ ساعته

برای دریافت 

مشاوره رایگان 

و اطلاعات بیشتر از محصولات ما با ما تماس بگیرید

Asset 2

انواع کندانسینگ یونیت

با تاکید روزافزون بر به حداکثر رساندن بازده محصول، بهبود کنترل کیفیت و تضمین ایمنی، شرکت ها در بسیاری از صنایع به دنبال راه اندازی اتاق های تمیز یا محیط های کنترل شده در تاسیسات خود هستند. کلین روم ها دیگر محدود به تولید محصولاتی با فناوری پیشرفته یا آزمایشگاه ‌های تحقیقاتی دانشگاه نیستند. امروزه، از اتاق های تمیز در انواع محیط ها استفاده می شود.

اساساً، برای اطمینان از کیفیت محصول، ایمنی کارگران یا یکپارچگی تحقیقات، همه آلاینده ‌ها باید کنترل شوند. برای تأیید اینکه اتاق ‌های تمیز به درستی طراحی شده ‌اند، مجموعه ‌ای از استانداردها برای به حداقل رساندن آلاینده‌ ها ایجاد شده است.

کلین روم باید دستورالعمل‌ های مربوط به مقدار و اندازه ذرات را در حجم مشخصی از هوا رعایت کند. البته اتاق‌ های تمیز با به حداقل رساندن مشکلات کیفی و افزایش بازده محصول، به شرکت ها و تولیداتشان کمک می کنند.

کندانسینگ یونیت هوا خنک

کندانسینگ یونیت هوا خنک، یکی از انواع این تجهیزات بوده و سیستم آن در اغلب موارد تراکمی است. از طرف دیگر خنک سازی کندانسور موجود در این سیستم از طریق تبادل انرژی با هوا انجام می گیرد. کندانسور های هوا خنک در کولر های خانگی یا اداری استفاده می شوند. این تجهیزات در واحد ‌های برودتی که از ظرفیت کمی برخوردار هستند کاربرد دارند.

 به علاوه به دلیل برخورداری از ساختاری مناسب در اقلیم های آب و هوایی متفاوت استفاده می شوند. این دستگاه ها باید از هر گونه عامل خارجی نظیر؛ خاک و پرز به دور باشند. زیرا در صورت وجود خاک و پرز جریان هوا در کنار لوله ها کاهش پیدا می کند.

کندانسینگ یونیت آب خنک

کندانسینگ های آب خنک از دیگر تجهیزات تهویه مطبوع هستند. در این دستگاه ها خنک سازی کندانسور از طریق تبادل انرژی با لوله یا صفحات حرارتی انجام می گیرد. این نوع کندانسینگ بر خلاف مدل هوا خنک در مناطق معتدل و خشک کاربرد دارد. البته در این مناطق نباید تامین آب مشکل داشته باشد زیرا این تجهیزات با آب کار می کنند. در این سیستم فرایند خنک سازی فقط از طریق آب انجام می گیرد. نام دیگر این سیستم کندانسور دو لوله است.

عملکرد کندانسینگ یونیت

سیستم های تهویه مطبوع دارای اجزا و بخش های گوناگونی هستند و هر کدام از این بخش ها وظیفه ای به عهده دارند. برای این که نحوه عملکرد این تجهیزات را متوجه شوید بهتر است با چگونگی ارتباط کندانسور با بقیه اجزا آشنایی داشته باشید. اواپراتور در یک یونیت داخلی تعبیه شده و بخار سرد مبرد خروجی از طریق آن وارد کندانسینگ می شود.

 این جریان در ابتدا به صورت متراکم در می آید و با افزایش دما تبدیل به بخار می شود. در ادامه کندانسور گرمای آن را دفع می کند و در نهایت به شکل مایع داغ در می آید. این جریان به سمت شیر انبساط حرکت می کند. در قسمت آخر نیز مبرد سرد خروجی به اواپراتور وارد شده و سبب کاهش دمای هوا می شود.

کاربرد کندانسینگ یونیت

وظیفه این تجهیزات انتقال گرما و تهویه هوای محیط است. این تجهیزات در سیستم های برودتی کاربرد دارند. در این سیستم ها از ظرفیت های مختلف کندانسینگ استفاده می کنند. به عنوان مثال این دستگاه ها در یخچال های فروشگاهی و صنعتی استفاده می شوند. علاوه بر این در سرد خانه ها نیز کاربرد گسترده ای دارند.

 از طرف دیگر کاربرد این تجهیزات را می توان در حوزه تهویه مطبوع نیز بررسی کرد. در سیستم های تهویه مطبوع نظیر؛ کولر گازی و اسپلیت از این سیستم ها بهره می برند. در حقیقت این دستگاه ها به دلیل داشتن حجم کم قابل حمل هستند به همین جهت در موارد گوناگون استفاده می شوند.

اجزای کندانسینگ یونیت

کندانسینگ ها اجزای مختلفی دارند و از قسمت های گوناگونی تشکیل شده اند‌. از جمله اجزای مهم کندانسینگ می توان به؛ کمپرسور، کندانسور، لوله‌ های متصل کننده، فن و سوپاپ معکوس کننده سیکل و فن سانتریفیوژ و… اشاره کرد.

کمپرسور

از جمله اجزای کندانسینگ یونیت می توان به کمپرسور اشاره کرد. در حقیقت کمپرسور یکی از اجزای اصلی این سیستم ها است. از این وسیله برای جریان یافتن مبرد در مسیر سیکل استفاده می کنند. این قطعه نوعی پمپ فشرده کننده بخار است و وظیفه فشرده سازی و ارسال گاز مبرد را به عهده دارد. به عبارت دیگر این قطعه با کمک پیستون یا دیگر روش های فشرده سازی، گاز مبرد را از اواپراتور دریافت کرده و به کندانسور منتقل می کند. در کندانسینگ ها از کمپرسور های مختلف نظیر؛ پیستونی، اسکرال و روتاری و… بهره می برند. 

کندانسور

کندانسور یکی از اجزای بسیار مهم کندانسینگ به شمار می رود. این جزء مهم وظیفه بسیار حیاتی بر عهده دارد. کندانسور در انواع مختلفی وجود دارد و با توجه به نوع و مدل در سیستم های تهویه مطبوع استفاده می شود. این مکانیزم برای منظور کاهش دما و برای دفع حرارت بخار داغ مبرد استفاده می شود. این قطعه نوعی مبدل حرارتی است و وظیفه انتقال گرما را به عهده دارد. در نهایت موجب تبدیل مبرد به مایع می شود.

فیلتر درایر

فیلتر درایر از مهم ترین اجزای کندانسینگ ها است. این وسیله سبب جلوگیری از خسارات ناشی از رطوبت می شود‌. متاسفانه رطوبت به طرق گوناگون وارد مدار گاز مبرد می شود و می تواند خسارت های زیادی به دستگاه وارد کند. وجود چنین فیلتری علاوه بر جلوگیری از این اتفاق سبب جذب خاک و سایر نا خالصی ها می شود. وجود چنین ناخالصی هایی سبب خرابی قطعات دستگاه نظیر کمپرسور می شود. وظیفه اصلی این فیلتر حذف ذرات رسوب زا از فیلتر است. بنابراین وجود چنین قطعه‌ای برای تصفیه مبرد بسیار مهم تلقی می شود.

سایت گلس

سایت گلس یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده کندانسینگ است. این قطعه برای عبور سیال کاربرد دارد‌. این قطعات با استفاده از شیشه ساخته شده اند. وجود شیشه در این  قطعه امکان مشاهده رنگ، میزان شفافیت و حرکت سیال را به وجود می آورد.

سوپاپ معکوس کننده سیکل

سوپاپ معکوس کننده سیکل سیب انتقال مبرد به سمت اواپراتور می شود و در نهایت گرمای خود را به هوای داخلی می دهد. در واقع این قطعه کندانسور و اواپراتور را جا به جا می کند‌‌ و در نتیجه سبب منتقل شدن حرارت از محیط بیرون به داخل می شود.

فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ از دیگر قطعات مهم می باشد‌. وجود این قطعه در دستگاه الزامی است.

بیشتر بدانید: چیلر تراکمی

کندانسینگ یونیت اکیاس

سایت ekeashvac ارائه دهنده انواع تجهیزات اتاق تمیز و سیستم تهویه مطبوع است. در این سایت نیز انواع کندانسینگ یونیت عرضه می شود. کارشناسان این سایت آماده ارائه خدمات در مورد خرید سیستم های تهویه مطبوع هستند. در سایت ekeashvac می توانید ضمن دریافت مشاور، قیمت و مشخصات این تجهیزات را استعلام کنید.

جمع بندی

در این مطلب در مورد کندانسینگ یونیت بحث کرده و اطلاعاتی در مورد اجزا و انواع آن در اختیار تان قرار دادیم. کندانسینگ ها انواع مختلفی دارند. این تجهیزات با توجه به نوع کندانسور به دو دسته؛ کندانسینگ هوا خنک و کندانسینگ آب خنک تقسیم می شوند.

 به علاوه دارای چندین جرء مهم نظیر؛ سایت گلس، فیلتر درایر، فن سانتریفیوژ، سوپاپ معکوس کننده سیکل، کندانسور و کمپرسور است. این سیستم ها در یخچال های فروشگاهی و صنعتی و سیستم تهویه مطبوع کاربرد زیادی دارند. این تجهیزات دارای بخش های گوناگونی هستند و هر کدام وظیفه ای به عهده دارند.