کریستاله شدن چیلر

چیلرهای جذبی تجهیزاتی هستند که در فرآیندهای ترکیبی ترمودینامیکی به تولید سرمایش و برودت می پردازند. چیلرها یا هواخنک هستند یا آب خنک که به صورت گسترده ای برای تهویه مطبوع تابستانی در پروژه های مسکونی، اداری، تجاری و فرهنگی استفاده می شوند. گاهی اوقات به دلیل بروز ایراد در سیکل فعالیت چیلر ما شاهد کریستاله  شدن چیلر هستیم.

در این حالت ماده  لیتیوم بروماید که به عنوان جاذب در مدار مورد استفاده قرار می گیرد از شکل مایع خود خارج شده و به شکل بلورهای نمک در می آید و باعث انسداد مسیر حرکت سیال می شود. کریستاله شدن باعث بسته شدن مسیر عبور سیال می شود و فرآیند سرمایش را مختل می کند.

چیلر  جذبی

چیلرها دستگاه هایی هستند که با استفاده از یک فرآیند ترمودینامیکی سرما تولید می کنند.  این فرآیند ترکیبی می تواند متنوع باشد و ساختارهای مختلفی را به وجود بیاورد. چیلر جذبی از انرژی گرمایی استفاده می کند و برودت و سرما تولید می کند. ظرفیت تولید سرمایش در این نمونه از چیلرها بالا است. آب گرم، بخار و شعله مستقیم می تواند منبع انرژی گرمایی چیلر باشد.

چیلر جذبی در فرآیند و سیکل کاری خود آب را سرد کرده و به سمت فن کوئل یا هواساز ارسال می کند. از این چیلر در مجتمع های بزرگ استفاده فراوانی می شود. کریستاله  شدن چیلر جذبی به  دلیل وجود لیتیوم برماید در آن است. از این نوع از چیلر در شهرهایی که رطوبت بالا دارد استفاده نمی شود و دلیل آن مصرف پایین برق و مصرف سوخت بالا است.

پدیده کریستالیزاسیون

در سیکل فعالیت چیلرهای جذبی از ترکیب لیتیوم بروماید با غلظت مشخص برای فرآیند سرمایش استفاده می شود. اگر غلظت این ترکیب به هر دلیلی تغییر کند و بالاتر یا پایین تر از حد نرمال باشد حرارت و گرمای بیش از اندازه به لیتیوم بروماید داده می شود و شرایط کریستالیزه شدن چیلر به وجود می آید. کریستاله شدن شرایط نامناسبی برای چیلر فراهم می کند و باعث گرفتگی و انسداد مسیرهای عبور سیال در پمپ ها و لوله ها می شود.

کریستاله شدن علاوه بر مختل کردن فرآیند تولید سرمایش ممکن است آسیب های جدی به دستگاه و تجهیزات وارد کند. کریستاله  شدن چیلر های جذبی به دلیل افزایش یا کاهش غلظت لیتیوم بروماید است.

دلیل کریستاله شدن چیلر جذبی

در چیلرهای جذبی از ترکیب لیتیوم بروماید در فرآیند سرماسازی استفاده می شود. دلایل متعددی می تواند باعث افزایش یا کاهش غلظت این ترکیب و ایجاد کریستال و انسداد مسیر شود.

 • تغییرات دمایی زیاد
 • نفوذ هوا به درون چیلر
 • خراب شدن ژنراتور
 • اختلال در عملکرد برج خنک کننده
 • قطع جریان برق

این تغییرات می تواند در شرایط فعالیت چیلر اختلال ایجاد کند و گاهی اوقات منجر به بروز آسیب های جدی درون دستگاه و تجهیزات شود. شناسایی دلایل ایجاد کریستال در چیلر و جلوگیری از بروز این مشکل با بررسی دوره ای دستگاه و تجهیزات امکانپذیر است.

بیشتر بدانید : چیلر تراکمی

عواملی که موجب کریستاله شدن لیتیوم برماید می شوند

در ادامه شما را با عواملی که موجب کریستاله شدن چسلر می شوند آشنا می کنیم.

قطع شدن جریان برق در دستگاه چیلر

چیلرها به صورت مداوم در حال فعالیت هستند و اگر به صورت ناگهانی جریان برق قطع شود غلظت لیتیوم بروماید افزایش پیدا می کند و در خروجی ژنراتور کریستاله و جمع می شود و مسیر عبور جریان سیال را مسدود می کند.

وارد شدن هوا به داخل دستگاه

اگر هوا به محدوده اواپراتور و ابزوربر به هر دلیلی نفوذ پیدا کند، فشار محفظه چیلر و آبی که در آن ریخته می شود افزایش پیدا می کند و چیلر نمی تواند گرمای آب را گرفته و در شرایط بهینه ای فعالیت کند. در این حالت کریستاله  شدن چیلر اتفاق می افتد زیرا به دلیل افزایش دمای آب غلظت لیتیوم بروماید نیز افزایش پیدا می کند و فرآیند کریستاله شدن اتفاق می افتد.

تغییرات دمای آب  برج خنک کننده به دفعات زیاد و با سرعت

تغییرات دمایی متعدد می تواند باعث تغییرات دمایی زیاد در برج خنک کننده شود. این تغییر دما غلظت لیتیوم بروماید را از محدوده مجاز خارج می کند و پدیده کریستاله شدن ایجاد می شود.

مختل شدن کارکرد ژنراتور

عدم فعالیت ژنراتور باعث می شود تا گرمای کافی برای جداسازی بخار آب از لیتیوم بروماید موجود نباشد و این ترکیب با غلظت کم و دمای پایین وارد مبدل شود. کریستاله  شدن چیلر به دلیل عدم تعادل دمایی مناسب و کاهش غلظت لیتیوم بروماید ایجاد می شود.

مختل شدن کارکرد برج خنک کننده

ایجاد اختلال در فعالیت برج خنک کننده باعث می شود تا مسیر آب مسدود شود و آب خنک کافی در مسیر موجود نباشد. از سوی دیگر دمای ژنراتور هم افزایش پیدا می کند و غلظت لیتیوم بروماید تغییر می کند و کریستاله شدن اتفاق می افتد.

علائم نشان دهنده  کریستاله شدن چیلر جذبی

موارد متعددی می تواند به صورت هشدار به شما اعلام کند که کریستالیزاسیون در چیلر اتفاق افتاده است.

 • فعالیت پمپ با سروصدای زیاد
 • بالا بودن دمای مسیر بخش سر ریز نسبت به مسیر خروجی لیتیوم بروماید به مبدل
 • افزایش دمای آب مورد استفاده
 • کاهش سطح آب در شیشه آب نما

روش هایی برای رفع کریستاله شدن

از آن جا که کریستالیزاسیون چیلر ممکن است آسیب های زیادی به سیستم وارد کند روش های متعددی برای جلوگیری از ایجاد این شرایط وجود دارد.

 • نصب شیر سه راهه برای جلوگیری از انتقال آب در زمان افت دما
 • بررسی تجهیزات و برطرف کردن نشتی چیلر و تجهیزات
 • خاموش کردن ژنراتور اگر دلیل کریستاله شدن نفوذ هوا باشد
 • ایجاد شوک حرارتی برای سیستم
 • بررسی و رفع اختلال و مشکل برج خنک کننده
 • مجهز کردن دستگاه به سیستم رفع کریستال

استفاده از یک برنامه  منظم و دوره ای نگهداری و تعمیرات برای چیلرها کمک می کند تا قبل از بروز مشکل به رفع آن بپردازیم.

چیلرهای اکیاس

کیفیت تجهیزات و دستگاه هایی مثل چیلر اهمیت فراوانی در کارکرد آن ها خواهد داشت. مجموعه اکیاس با بهره گیری از دانش فنی روز و متخصصان باتجربه ارائه انواع چیلر و تجهیزات برودتی را در برنامه فعالیت خود قرار داده است. شما می توانید با مراجعه به سایت ما علاوه بر مشاهده محصولات، اطلاعات مفیدی در مورد نمونه های متنوع چیلر، کاربردها و شرایط خریداری و تهیه آن به دست آورید. چیلرهای اکیاس اچ وک از نمونه های باکیفیت تجهیزات برودتی موجود در بازار ایران هستند.

استفاده از محصولات مجموعه اکیاس مزیت های فراوانی برای خریداران از صنایع مختلف دارد.

 • برخورداری از پشتیبانی تخصصی پس از خرید محصولات
 • رفع کریستاله شدن چیلر توسط تکنسین های مجموعه اکیاس
 • دریافت مشاوره فنی و تخصصی در زمان خرید محصولات
 • ارائه بهترین نمونه تجهیزات متناسب با نیاز مخاطبان
 • ارائه محصولات متناسب با نیاز خریدار

نتیجه گیری

تولید برودت و سرما از جمله موارد مهمی است که چالش بزرگی برای مجتمع های مسکونی و اداری گسترده محسوب می شود. چیلرها از جمله تجهیزات کاربردی هستند که استفاده فراوانی برای ایجاد سرمایش در فضاهای بزرگ دارند. در فرآیند تولید سرما از لیتیوم بروماید برای ایجاد برودت استفاده می شود. اگر غلظت این ترکیب کمتر یا بیشتر از حد معمول شود در چیلرها با پدیده کریستالیزه شدن روبرو می شویم.

اطلاع از نحوه کارکرد چیلر و شرایط نگهداری آن کمک می کند تا از بروز آسیب های جدی به  سیستم جلوگیری شود. مجهز نمودن دستگاه به  سیستم رفع کریستال یکی از مواردی کاربردی است که در جلوگیری از آسیب به دستگاه موثر است.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *