چیلر ها جزو تجهیزات سرمایشی هستند که آب را برای سرمایش سرد می کنند. چیلر مناسب از اجزایی نظیر کندانسور، کمپرسور، شیر انبساط و اواپراتور تشکیل شده است. کندانسور در چیلر تراکمی به دو نوع آب خنک و هوا خنک تقسیم بندی می شود. چیلر ها به دو نوع تراکمی و جذبی دسته بندی می شوند و چیلر تراکمی بر اساس نوع کمپرسور هم‌ به دو دسته تقسیم می گردد.

چیلر

چیلرها دستگاه‌ های خنک کننده‌ ای هستند که با استفاده از تجهیزات تهویه مطبوع مانند هواساز و فن کویل سرمایش تولید می‌ کنند. در حقیقت از چیلر مناسب جهت خنک کردن ساختمان‌ ها بهره می‌ گیرند. کمپرسور یکی از مهم ترین اجزای به کار رفته در چیلر تراکمی است که با توجه به نوع عملکرد به سه دسته تقسیم بندی می‌ شود‌.

انواع کمپرسور در چیلر تراکمی چند نوع هستند که شامل: اسکرو یا پیچی، اسکرال یا حلزونی و سانتریفیوژ می باشند. هر یک از انواع کمپرسور مزایای مختلفی دارند. به عنوان مثال کمپرسور اسکرو یا پیچی به دلیل داشتن بازدهی بالا، ابعاد کوچک، عملکرد بهتر و کاربرد در ظرفیت‌ های بالاتر جزو مهم ترین قطعات چیلر تراکمی محسوب می‌ شود. کمپرسور مدل اسکرال یا حلزونی کم صدا و کم ارتعاش است اما ظرفیت زیادی ندارد.

کمپرسور سانتریفیوژ یکی از پرکاربرد ترین اجزای چیلر مناسب است که قطعات متحرک کم تری نسبت به کمپرسور رفت و برگشتی دارد. همچنین انواع کندانسور در چیلر تراکمی به دو دسته هوایی و آبی تقسیم بندی می‌ شود. در واقع کندانسور هوایی نیاز به مصرف آب ندارد و در اقلیم‌ های گرم و مرطوب مورد استفاده قرار می‌ گیرد و مانع از انتقال سر و صدا به درون فضا می‌ شود. این موارد از مزایای کندانسور هوایی یا هوا خنک محسوب می شود.

انواع چیلر

انواع چیلر مناسب در یک تقسیم بندی به دو دسته تراکمی و جذبی دسته‌ بندی شده است.

چیلر جذبی

چیلر جذبی یکی از تجهیزاتی است که با استفاده از بخار آب را سرد می کند سپس از طریق فن کویل ها تولید برودت می کند. اواپراتور، کندانسور و ژنراتور جزء اجزای اصلی چیلر جذبی هستند که هر کدام وظیفه‌ مخصوصی دارند. به عنوان مثال اواپراتور وظیفه سرد کردن آب را بر عهده دارد. چیلر های جذبی صدای کم تری نسبت به چیلر های تراکمی دارند. همچنین چیلر های جذبی بر عکس چیلر های تراکمی کمپرسور ندارند.

چیلر تراکمی

چیلر مناسب در دو سایز چیلر و مینی چیلر تولید می شود. چیلر تراکمی با دریافت گرمای آب باعث تولید سرمایش می شود. این نوع چیلر در تجهیزات تهویه مطبوع مانند فن کویل‌ و هواساز مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در چیلر تراکمی، کندانسور یکی از قطعاتی است که بیان کننده نوع چیلر است. همچنین اواپراتور به سه دسته پوسته و لوله، پره دار و صفحه ای تقسیم بندی می‌ شود. اواپراتور پوسته و لوله در برابر فشار و حرارت ساختار محکمی دارد. علاوه بر این اواپراتور پوسته و لوله یکی از پرکاربرد ترین اواپراتورها در چیلر تراکمی محسوب می‌ شود.

عملکرد چیلر

همان طور که در قسمت بالا بیان کردیم چیلر مناسب با گرفتن گرما از آب و سرد کردن آن تولید سرمایش می‌ کند. طرز کار چیلر تراکمی هوا خنک و آب خنک با یکدیگر کمی متفاوت است. همان طور که از نام چیلر هوا خنک مشخص است چیلرهای تراکمی هوا خنک که با نام چیلرهای کندانسور هوایی نیز شناخته می‌ شوند از هوای محیط جهت خنک سازی استفاده می‌ کنند.

چیلر تراکمی هوا خنک بدون مصرف آب خنک سازی می‌ کند. یکی از تفاوت‌ هایی که بین چیلر آب خنک و هوا خنک وجود دارد نوع کندانسور به کار رفته در چیلر است. در چیلر تراکمی آب خنک از کندانسور آبی استفاده می‌ کنند. چیلر هوا خنک یکی از انواع چیلر تراکمی است که یک نوع تجهیزات برودتی و سرمایشی است. در واقع یکی از رایج ترین مدل های چیلر، چیلر هوا خنک است. این تجهیزات برای کاهش دما آب جهت تولید سرمایش مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی های یک چیلر مناسب

ویژگی های که یک چیلر مناسب می تواند داشته باشد شامل موراد زیر می باشد.

ضریب عملکرد

یک چیلر مناسب ویژگی های منحصر به فردی دارد. در واقع چیلر باید ضریب عملکرد مناسبی داشته باشد و دارای قطعات با کیفیت باشد.

راندمان

توجه به راندمان کاری چیلر اهمیت بسیار بالایی دارد. در حقیقت یکی از ویژگی ها و مزایای منحصر به فرد چیلر خوب راندمان کاری بالا است.

نوع کمپرسور

انواع کمپرسور در چیلر شامل: اسکرو، اسکرول،‌ سانتریفیوژ و پیستونی است. کمپرسورها نقش مهمی در عملکرد چیلر تراکمی دارند.

در واقع برای آشنایی با ویژگی های چیلر باید مزایای انواع کمپرسور چیلر را بشناسید.

چیلرهای اکیاس

چیلرها به طور کلی به دو دسته چیلر جذبی و چیلر تراکمی تقسیم بندی می شوند. چیلرهای تراکمی هم به دو دسته چیلر هوایی و چیلر آبی دسته بندی شده اند. برای خرید چیلر باید به نوع و مدل آن و میزان راندمان کاری، نوع کمپرسور در چیلر توجه داشته باشید‌. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد این تجهیزات می توانید به سایت ekeashvac مراجعه کنید.

جمع بندی

چیلر مناسب جزو تجهیزاتی محسوب می‌ شود که برای سرمایش مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این دستگاه‌ های خنک کننده به دو دسته جذبی و تراکمی تقسیم بندی می‌ شوند. اجزای به کار رفته در چیلر تراکمی شامل اواپراتور، کمپرسور، کندانسور و شیر انبساط است. انواع چیلر تراکمی بر اساس نوع کندانسور به دو دسته چیلر کندانسور هوایی و چیلر کندانسور آبی تقسیم بندی می‌ شود.

منبع: اکیاس اچ وک

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *