اتاق تمیز یا کلین روم یک محیط نظارت شده برای کنترل آلودگی و ذرات معلق در هوا می باشد.  فراهم آوردن اتاق های تمیز در برخی فرآیندها مانند داروسازی، بیوتکنولوژی، تجهیزات پزشکی، علوم زیستی و … بسیار ضروری می باشد و بر فرآیند تولید و کیفیت محصول یا مونتاژ آن تأثیر گذار است. با رعایت الزامات و نکات مهم در اتاق تمیز یا کلین روم، شرایط لازم برای این قبیل صنایع فراهم می شود. در ادامه همراه ما باشید تا با نکات و پروتکل های ضروری اتاق تمیز آشنا شوید.

نکات مهم در اتاق تمیز شامل چه مواردی می باشد؟

مهم ترین نکات در طراحی و ساخت اتاق تمیز شامل موارد زیر می باشد:

پنجره های اتاق تمیز

پنجره های اتاق تمیز باید قابلیت جلوگیری از ورود گرد و غبار و آلودگی به اتاق را داشته باشند. این پنجره ها باید متناسب با درجه تمیزی و حساسیت کلین روم باشند. پنجره های کلین روم دوجداره و از جنس آلومینیوم ساخته می شوند. یکی از ویژگی های مهم آن، هوامند بودن پنجره است.

کف اتاق تمیز

در طراحی اتاق تمیز باید از بهترین متریال برای ساخت کف آن استفاده کرد. این متریال باید دارای استحکام و مقاومت کافی باشد تا در برابر عواملی همچون فرسایش از بین نرود. نکته دیگر این است که کف اتاق تمیز باید به گونه ای باشد که در گوشه های آن آلودگی و غبار باقی نماند. کفپوش های اتاق تمیز تنوع بالایی دارند که بسته به نوع کاربرد و شرایط موجود باید بهترین گزینه را انتخاب کنید. به طور مثال کفپوش پوششی برای استفاده در محیط های بهداشت و درمان مناسب می باشد، زیرا دارای سطحی صاف و پاکیزه است.

 قفل های الکترونیکی

یکی از نکات مهم در اتاق تمیز یا کلین روم، استفاده از قفل های الکترونیکی است که از ورود و خروج غیر مجاز افراد جلوگیری می کند. این قفل ها کنترل اتاق تمیز را راحت تر می کند.

تهویه هوای اتاق تمیز

تهویه هوا همچون ریه های اتاق تمیز هستند. سیستم های تهویه هوا کلین روم وظیفه پاک سازی هوای محیط از آلودگی ها، ذرات معلق و غبار را بر عهده دارد.

کانال کشی

کانال کشی اتاق تمیز از موارد ضروری محسوب می شود. کانال کشی جهت جلوگیری از ورود و خروج آلودگی ها و غبار است. این کار توسط افراد متخصص و بصورت کاملا استاندارد باید انجام گیرد.

از بین بردن آلودگی اتاق تمیز

اتاق های تمیز باید کاملاً عاری از آلاینده های محیطی باشند. این آلودگی ها شامل همه آلاینده های بیولوژیکی، موجود در هوا و سطوح می باشد. اگر اتاق تمیز آلوده شود، باید فورا آلودگی از محیط زدوده شود. استفاده از سرویس های ضدعفونی قابل اعتماد و معتبر، سطح خطر محصول یا فرآیند شما را کاهش می دهد.

بیشتر بدانید: هواساز اتاق تمیز

قوانین مهم و ضروری در اتاق تمیز

رعایت پروتکل و قوانین مشخص در اتاق های تمیز ضروری است:

  • وسایل شخصی نباید به داخل اتاق تمیز وارد شوند.
  • در اتاق تمیز استفاده از عطر، ادکلن، آدامس، سیگار و لوازم آرایش ممنوع است.
  • از حرکات سریع، راه رفتن سریع یا دویدن خود داری کنید.
  • از لباس های مخصوص هنگام ورود به اتاق تمیز استفاده کنید.
  • یکی از نکات مهم در اتاق تمیز استفاده از ماسک، دستکش، کفش مخصوص و عینک است.
  • افراد باید بهداشت شخصی را قبل از ورود به اتاق رعایت کنند.
  • از لمس کردن مو و پوست باید پرهیز شود.
  • افراد نباید به اجسام و تجهیزات تکیه دهند و تا حد امکان تماس غیر ضروری برقرار نشود.
  • ورود و خروج افراد به اتاق، کنترل شده باشد.

اتاق تمیز اکیاس

در این مطلب با الزامات و نکات مهم در اتاق تمیز آشنا شدیم. ساخت و تجهیز اتاق تمیز کار پیچیده و تخصصی است که باید توسط تیم حرفه ای انجام شود. با مراجعه به سایت ekeashvac.com می توانید از انواع تجهیزات و خدمات مربوط به اتاق تمیز بهره مند شوید. تیم مهندسی اکیاس با گردآوری نیروهای متخصص در حوزه های مختلف، توانایی فنی لازم جهت راه اندازی انواع کلین روم ها را دارند. اکیاس در زمینه های طراحی، ساخت، تجهیز، ارتقا و تست اتاق های تمیز سابقه درخشانی دارد. هدف ما در مجموعه اکیاس، ارتقا کیفیت اتاق تمیز به منظور دستیابی به محصولات و فرآیندهای مربوطه است.

 منبع: اکیاس اچ وک

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *