فیلتر اولپا به عنوان فیلتر هوایی شناخته می شود که می تواند ذرات آلودگی تا 12/0 میکرون را از بین ببرد. این فیلتر با کارایی 9/99 درصدی برای حذف گرد و غبار، گرده، کپک و میکروب نیز بکار می رود. با این وجود، نمی توان آن را یک فیلتر پاک کننده هوا دانست. فیلترهای اولپا با هدف فیلتراسیون هوا در تاسیسات پزشکی به منظور جلوگیری از گسترش بیماری های عفونی و مواد سمی طراحی شده اند. از این فیلترها بیشتر در صنایعی استفاده می شود که به فیلتراسیون مطلق و هوای بدون ذرات نیاز دارند.

مشخصات فنی فیلتر اولپا

فیلترهای اولپا از الیاف بسیار ریز پیچ خورده ساخته می شوند. این الیاف طی فرآیندی تبدیل به پانل های کاغذی مانند می شوند. به منظور افزایش فیلتراسیون، شبکه های متخلخل در این نوع فیلترها بکار می روند. از مهم ترین ویژگی های فنی فیلتر اولپا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • راندمان بالا
  • ساخت ابعاد فیلتر بر اساس استانداردهای FDA
  • کیفیت عالی
  • مقاومت شیمیایی بالا
  • متعلق به گروه U
  • کلاس تمیز GOST R EN 1822-1-2010
  • مقاومت اولیه 150
  • درزگیر ساخته شده از جنس پلی اورتان
  • راندمان تمیز کردن 9/99 درصد

قاب فیلتر از مواد اصلاح شده ای ازقبیل آلومینیوم، پلاستیک، فولاد، اکریلیک و تفلون ساخته می شود تا دوام بالایی داشته باشد. فیلترهای اولپا را می توان بین 3 تا 5 سال با تعویض پیش فیلتر(در صورت نیاز) بکار برد.

کاربرد فیلتر اولپا

از فیلترهای اولپا به منظور فیلتراسیون پاتوژن هایی استفاده می شود که می توانند بیماری هایی نظیر آسم یا آلرژی را تشدید کنند. از این فیلترها می توان به منظور تصفیه هوا در محیط های تولید استفاده کرد. به همین دلیل است که فیلترهای اولپا در اتاقک های ایمنی زیستی، صنعت هوا فضا، صنایع شیمیایی، میکروبیولوژی، صنایع غذایی، تاسیسات پزشکی و غیره کاربرد دارد. در ادامه، برخی از مهم ترین کاربردهای فیلترهای اولپا را توضیح خواهیم داد.

اتاق تمیز

استفاده از فیلترهای اولپا در اتاق تمیز ازجمله الزاماتی به شمار می رود که توسط سازمان جهانی غذا و دارو(FDA) تعیین شده است. از این فیلترها جهت از بین بردن هر گونه آلودگی موجود در هوای اتاق تمیز استفاده می شود. به این ترتیب، احتمال آلوده شدن داروها یا تجهیزات پزشکی به مراتب کاهش می یابد. بنابریان فیلتر اتاق تمیز نقش مهمی در اتاق تمیز دارد.

اتاق جراحی بیمارستان

از اصلی ترین کاربردهای فیلتر اولپا می توان به استفاده از آن ها در تاسیسات پزشکی اشاره کرد. استفاده از این فیلترها در اتاق جراحی بیمارستان با هدف حذف مواد سمی، انواع عفونت ها و بیماری های خطرناک از هوا صورت می گیرد. به طور کلی، در اتاق زایمان، بخش نوزادان، اتاق های قبل از عمل، بیمارستان های عفونی، آزمایشگاه های بالینی، بیولوژیکی و بیوشیمیایی از این فیلتر استفاده می شود. فیلترهای اولپا به حفظ جان بیماران و کارکنان کمک بسیار زیادی می کنند.

داروسازی

از دیگر کاربردهای فیلترهای اولپا می توان به دارو سازی جهت حفاظت از اپراتور و محیط زیست در برابر بیماری های نا خواسته ایجاد شده حین تولید دارو اشاره کرد. این نوع فیلترها موجب آسپیراسیون هوا در محل تولید دارو می شوند.

تصفیه هوای خانگی

همان طور که گفته شد، فیلترهای اولپا برای حذف پاتوژن های بیماری زا مورد استفاده قرار می گیرند. به عبارت دیگر، این فیلترها می توانند هوای محیط را به خوبی تصفیه کنند. به همین دلیل است که فیلترهای اولپا به منظور تصفیه هوای خانگی و بهبود کیفیت هوا بکار می روند.

عملکرد فیلتر اولپا در اتاق تمیز

به منظور از بین بردن آلودگی ها و عفونت ها در اتاق های تمیز، استفاده از فیلترهای اولپا ضروری خواهد بود. این نوع فیلترها به دلیل ساختار متخلخلی که دارند، می توانند اکثر ذرات آلودگی را فیلتر کنند. در نتیجه، سطح آلودگی قطعات الکترونیکی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

به طور کلی، اتاق های تمیزی که نیاز به دستورالعمل های آلودگی دقیق تر دارند، از فیلترهای اولپا به جای هلپا استفاده می کنند. استفاده از این فیلترها به افزایش طول عمر تجهیزاتی ازقبیل فیلتر هواساز، هواساز هایژنیک و دوش هوا کمک می کند.

بیشتر بدانید: هواساز اتاق تمیز

مدت دوام فیلتر اولپا

مدت دوام فیلترهای اولپا به عوامل بسیار زیادی ازجمله شرایط محیطی و بازه مورد نیاز برای تعویض پیش فیلتر بستگی دارد. به طور کلی، از این فیلترها می توان به مدت 3 تا 5 سال در تاسیسات پزشکی مختلف استفاده کرد. به این نکته توجه کنید که فیلتر با گذشت زمان دچار گرفتگی می شود و کارایی خود را از دست می دهد. به همین دلیل است که پیش فیلتر در محیط های کثیف هر سه ماه یکبار تعویض می شود.

اهمیت استفاده از فیلتر اولپا

در سال های اخیر، استفاده از فیلترهای اولپا به میزان قابل توجهی نسبت به قبل افزایش یافته است. در حال حاضر، این نوع فیلترها بهترین روش برای تصفیه هوا به شمار می روند. فیلترهای اولپا با مزایای بسیار زیادی همراه هستند. به عنوان مثال، این فیلترها به صورت شبکه ای از الیاف ریز ساخته می شوند. در نتیجه، ذرات تا اندازه 12/0 میکرون نمی توانند از این فیلترها عبور کنند. علاوه بر این، گرد و غبار نیز در داخل شبکه متخلخل فیلترهای اولپا گیر می کنند.

جمع بندی

فیلترهای اولپا یکی از بهترین فیلترها برای تصفیه هوا و حذف آلودگی ها در مراکز درمانی و بیمارستان ها به شمار می روند. این سیستم ها به بهبود کیفیت هوا کمک بسیار زیادی می کنند. امروزه، فیلترهای اولپا به کارآمد ترین و پر بازده ترین فیلترهای طراحی شده برای تصفیه هوا تبدیل شده اند و امکان استفاده از آن ها در همه جا وجود دارد. آیا تا کنون تجربه استفاده از فیلترهای اولپا را داشته اید؟

منبع: اکیاس اچ وک

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *