عملکرد فیلتر باکس اتاق تمیز

یکی از تجهیزات اتاق تمیز یا کلین روم، فیلتر باکس است که نقش مهمی در کنترل آلودگی هوای کلین روم داشته و باعث تمیزی و تصفیه اتاق تمیز می شود. در واقع، فیلتر باکس اتاق تمیز، با استفاده از دریچه های ورودی و خروجی، هوای داخل محیط را کنترل می کند. این دریچه ها بدون درز بوده و کاملا درز بندی شده است تا در جهتی مناسب هوا را به سوی کلین روم هدایت نماید. فیلتر باکس‌های اتاق تمیز نقش حیاتی در عملکرد این اتاق‌ها دارند. این وسیله‌ها با عبور هوای محیط از آن‌ها، ذرات معلق و آلودگی‌ها را از هوا جدا می‌کنند و هوا را تصفیه می‌کنند. این فیلترها معمولاً از مواد با توانایی ذرات را در خود زدودن و جلوگیری از ورود ذرات آلوده به داخل اتاق تمیز ساخته می‌شوند. عملکرد فیلتر باکس‌ها به صورت صحیح، به بهبود کیفیت هوا در داخل اتاق تمیز کمک می‌کند و به ویژه در محیط‌های حساس نظیر بخش‌های پزشکی و آزمایشگاه‌ها بسیار اهمیت دارد. از این رو، نگهداری منظم و تعویض به موقع این فیلترها ضروری است تا عملکرد بهینه اتاق تمیز تضمین شود و خطر انتقال ذرات آلوده به داخل محیط کاهش یابد.

نحوه عملکرد فیلتر باکس اتاق تمیز

به طور معمول فیلتر باکس، در ورودی هوا نصب می شود تا با استفاده از مکش فن سانتریفیوژ، باعث ورود هوایی تمیز به محیط شود. در این دستگاه، چندین نوع فیلتر نصب می شود که می تواند با فیلتراسیون هوا و گیر انداختن ذرات معلق در هوا، محیط تمیز را فراهم کند. فیلترهایی که در این باکس نصب می شوند، دارای قدرت جذب بالایی بوده و از نوع اولپا و هپا که دارای جذب ذرات تا ۹۹/۹۹ درصد هستند، استفاده می شود. برای این که بتوان صدای فن داخل باکس را به حداقل رساند، از صدا گیر فن یا سایلنسر استفاده می شود. با کمک این تجهیزات، می توان مانع انتشار صدای فن به داخل داکت و کانال شده و میزان صدای محیط اتاق تمیز را به حداقل رساند. هنگام طراحی فیلتر باکس اتاق تمیز، متناسب با ظرفیت محیط، از اندازه های باکس مختلفی استفاده می شود.

قطعات استفاده شده در ساخت فیلتر باکس اتاق تمیز

از جمله قطعات مورد استفاده در ساخت فیلتر باکس اتاق تمیز، می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

پلنیوم باکس

یکی از بخش های مهم در فیلترباکس، پلنیوم باکس به عنوان یک باکس هواست. این بخش به طور معمول از ورق استنلس استیل یا ورق گالوانیزه ای ساخته می شود که دارای پوشش رنگ الکترواستاتیک کوره ای است.

داکت ورودی و خروجی

داکت های ورودی و خروجی، از دیگر بخش های فیلتر باکس به شمار می آید که مخصوص کلین روم است. این داکت ها در بالای بدنه یا کناره باکس قرار می گیرد. از این قطعات برای هدایت هوا از فیلترباکس به داکت اصلی دستگاه هواساز استفاده می کنند.

فیلتر

یکی از رایج ترین انواع فیلتر که در اتاق های تمیز مورد استفاده قرار می گیرد، فیلتر هپا است که می تواند ذرات آلاینده را با کارآیی و راندمان بالا حذف کند. در کلین روم، هوا باید با کم ترین میزان آلایندگی در گردش باشد که این وظیفه را فیلتر های هوا بر عهده دارند.

این فیلتر ها، می توانند هوای کلین روم را پاک و تصفیه کرده و هوایی تمیز را به محیط بدمند. سیستم هواساز اتاق تمیز، هر چند دقیقه یکبار، هوای محیط را مکش کرده و از فیلتر ها عبور می دهد و پس از تصفیه هوا، آن ها را به محیط برمی گرداند.

دیفیوزر سقفی

دیفیوزر سقفی، وظیفه دارد تا هوا را در محیط به صورت یکنواخت توزیع نماید. این قطعه که با نام دریچه خورشیدی نیز شناخته می شود، در دهانه خروجی فیلتر باکس اتاق تمیز نصب می شود.

کاربرد فیلتر باکس در صنایع

فیلتر باکس، یکی از تجهیزات کاربردی در صنایع مختلفی همچون بیمارستان ها، دارو سازی یا تجهیزات پزشکی است. در حالت کلی، در محیط هایی که نیاز به تمیزی محیط در سطح کلاس خاصی است، از انواع فیلتر استفاده می شود.

بیمارستان

در مراکزی مانند بیمارستان ها که میزان آلودگی زیاد است، از فیلتر باکس استفاده می شود. آن ها وظیفه دارند تا هوای آلوده بخش های بیمارستان را مکیده و پس از گذراندن و تصفیه توسط فیلتر های هپا و اولپا، ذرات آلوده را جذب کرده و هوایی تمیز را به محیط باز گردانند. اهمیت فیلتر باکس در تمیزی محیط بیمارستان و سلامت بیماران بسیار زیاد است.

تجهیزات پزشکی

از دیگر بخش هایی که نصب فیلتر باکس در آن ها ضرورت دارد، محیط هایی است که تجهیزات پزشکی تولید و استفاده می شود. فیلتر باکس ها موظف هستند تا محیط را از هر گونه ذرات آلاینده پاک کنند. تجهیزات پزشکی که برای تشخیص و درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند، برای آن که از هر گونه خطایی به دور باشند، نیاز به محیطی تمیز و فیلتر شده دارند.

داروسازی

دارو سازی نیز از بخش های مهمی در بخش درمان است که نیاز مبرمی به محیط تمیز و هوای پاک و کنترل شده دارد. از همین روست که فیلتر باکس در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. صنایع شیمیایی و دارو سازی همانند بیمارستان ها یا تجهیزات پزشکی، از جمله مکان های حساس بوده که می بایست همواره هوایی تمیز در آن ها گردش داشته باشد.

بیوتکنولوژی

در محیط های بیوتکنولوژی، به جهت امکان ورود هر گونه آلودگی، از فیلتر باکس استفاده می کنند. آن ها با تعبیه دریچه های ورود و خروج هوا، امکان گردش هوایی پاک در اتاق تمیز را فراهم می کنند. استفاده از فیلتر های مناسب در چنین محیط هایی می تواند به محصولات تولید شده و نتایج مناسب آزمایشات کمک کند.

مواد غذایی

یکی دیگر از محیط های حساس که لازم است کلاس مشخصی از کلین روم برای آن ها منظور شود، کارخانجات تولید و بسته بندی مواد غذایی است. در این محیط ها، با انتخاب فیلتر های مناسب در باکس فیلتر، امکان ورود هر گونه آلودگی و باکتری را از بین خواهند رفت.

در بسیاری از مواقع، با ورود تجهیزات و رفت و آمد پرسنل، فضای تولید مواد غذایی در معرض آلودگی شدید است. در صورتی که هوای داخلی سالن ها فیلتر نشود، می تواند سلامتی تعداد زیادی از افراد جامعه را به خطر بیاندازد.

جمع بندی

فیلتر باکس اتاق تمیز، به عنوان مجموعه ای از فیلتر های خاص مانند هپا و اولپا شناخته می شود که با تعبیه دریچه های ورود و خروج، می تواند مسیر درستی از هوا را در کلین روم ایجاد کند. به طور معمول، جنس بدنه این باکس ها، از استنلس استیل یا گالوانیزه است که دارای پوشش رنگ الکترواستاتیک کوره ای است. در صورتی که برای محیط کاری خود نیاز به فیلتر باکس دارید، می توانید از اکیاس آن را خریداری کنید. کارشناسان این مجموعه شما را به صورت تخصصی راهنمایی خواهند کرد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *