ظرفیت واقعی چیلر

ظرفیت اسمی و ظرفیت واقعی دو مفهوم اساسی در عملکرد چیلرها هستند که در تعیین توان خنک‌کنندگی و عملکرد واقعی این دستگاه‌ها تأثیرگذارند. ظرفیت اسمی به توانایی چیلر در حذف حرارت از محیط به میزان معینی در شرایط آزمایشگاهی اطلاق می‌شود. این مقدار در شرایط ایده‌آل و به عنوان یک معیار مشخص تعریف می‌شود. اما در عمل، ظرفیت واقعی نسبت به ظرفیت اسمی ممکن است کاهش یا افزایش یابد. عواملی همچون شرایط محیطی، دمای هوای ورودی، فشارها، و کیفیت تجهیزات تأثیرگذارند. بنابراین، در محاسبات و برنامه‌ریزی‌ها، لازم است به ظرفیت واقعی چیلرها توجه کنیم تا عملکرد بهینه و کارآیی مطلوب را از این دستگاه‌های خنک‌کننده حاصل کنیم.
برای این که بتوانید بهترین چیلر را بخرید باید بدانید که چطور می توانید ظرفیت چیلر را محاسبه کنید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا بتوانید ظرفیت واقعی و اسمی چیلر را محاسبه کنید و تفاوت این دو را متوجه شوید.

ظرفیت اسمی چیلر

ممکن است اسم ظرفیت نامی چیلر به گوش تان خورده باشد. این نوع ظرفیت برای زمانی است که چیلر تحت یک شرایط خاص تست می شود و ظرفیت آن مشخص می گردد. اغلب از ظرفیت اسمی در کاتالوگ محصول استفاده می شود. این ظرفیت دارای تفاوت های بسیاری با ظرفیت واقعی است. در کشورهای مختلف جهان ظرفیت اسمی متفاوتی وجود دارد. به عنوان نمونه برای تست دستگاه در کشور آمریکا دما 35 درجه در نظر گرفته می شود و دمای آب ورودی نیز باید 13 درجه سانتی گراد باشد اما در کشورهای اروپایی دمای هوا حدود 25 درجه و دمای آب نیز 20 درجه خواهد بود.

دماهای در نظر گرفته شده برای تست دستگاه تقریبی هستند و در شرایط واقعی ممکن است ظرفیت عملکرد دستگاه کمتر یا بیشتر باشد. بنابراین شما در زمان خرید چیلر باید به ظرفیت واقعی آن نیز توجه داشته باشید تا بتوانید دستگاهی متناسب با شرایط محیطی خود خریداری کنید.

ظرفیت واقعی چیلر

ظرفیت دیگری که برای چیلرها در نظر گرفته می شود، ظرفیت واقعی آن ها است. زمانی که چیلرها در محل مورد نظرتان قرار می گیرند شما می توانید ظرفیت واقعی آن ها را محاسبه کنید. در این شرایط شما دمای آب و محیط را باید در نظر داشته باشید. در این زمان شما می توانید ظرفیت سرمایش واقعی دستگاه چیلر را مشاهده کنید. مسائل متعددی ممکن است روی ظرفیت واقعی چیلر شما تاثیر بگذارد که از جمله آن می توان به دمای محیط، دمای مبرد، نوع مبرد، نوع کمپرسور و قطعات داخلی چیلر اشاره کرد.

موارد موثر در تعیین ظرفیت واقعی چیلر

همان طور که گفته شد مسائل متعددی روی تعیین ظرفیت واقعی دستگاه چیلر شما تاثیر گذار هستند. این عوامل ممکن است باعث کاهش یا افزایش ظرفیت چیلر شما در شرایط محیطی مورد نظر شما شوند. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

دمای آب ورودی

در ظرفیت های اسمی شرکت سازنده دمای خاصی را برای آب در نظر می گیرد که ممکن است با دمای آب ورودی در محیط مورد نظرتان متفاوت باشد. زمانی که دمای آب ورودی به چیلر کم تر از دمای ظرفیت اسمی باشد، ظرفیت دستگاه کاهش پیدا می کند. همچنین بالا رفتن دمای آب ورودی باعث افزایش ظرفیت چیلر شما خواهد شد.

دمای محیط

مسئله بعدی که به شدت روی ظرفیت واقعی دستگاه شما تاثیر گذار است، دمای محیط است. اغلب چیلرها در محیط های بیرونی و تحت تاثیر شرایط خروجی قرار می گیرند بنابراین می توان گفت دمای هوا نیز روی ظرفیت واقعی آن ها تاثیر می گذارد. هر چه دمای محیط شما بیشتر شود، ظرفیت واقعی دستگاه شما کاهش پیدا می کند و هر چه این دما کم تر شود، این ظرفیت بالاتر خواهد رفت.

نوع مبرد

چیلرها از مبردهای متفاوتی برای سرمایش استفاده می کنند. مبرد شما ممکن است از گازهای متنوعی تولید شده باشد. بر اساس نوع گاز می توان ظرفیت واقعی دستگاه چیلر را محاسبه کرد. بنابراین در زمان خرید چیلر به نوع مبرد استفاده شده در آن نیز دقت داشته باشید تا دستگاه بتواند در شرایط محیطی شما کارایی مناسبی داشته باشد.

ارتفاع از سطح دریا

عامل موثر دیگری که بر ظرفیت واقعی دستگاه چیلر شما اثر می گذارد، ارتفاع از سطح دریا است. هر چقدر دستگاه شما ارتفاع بیشتری از سطح دریا داشته باشد، کندانسور انتقال حرارت کمتری را تجربه می کند. در شهرهایی که دارای ارتفاع کمتری هستند، ظرفیت واقعی دستگاه کاهش پیدا می کند.

غلظت گلیکول

برای یخ نزدن آب موجود در چیلر، اغلب از گلیکول استفاده می شود. در این شرایط کلیگول دمای انجماد در آب را افزایش می دهد و از یخ زدن آن جلوگیری می کند. غلظت گلیکول مصرف شده در آب نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند ظرفیت واقعی دستگاه شما را کاهش یا افزایش دهد.

ظرفیت اسمی چیلر

راه هایی برای محاسبه ظرفیت اسمی چیلر

ظرفیت اسمی دستگاه چیلر شما اغلب در کاتالوگ نوشته شده است و شما نیازی به محاسبه آن ندارید. این ظرفیت تحت شرایط خاصی محاسبه شده و ممکن است در شرایط محیطی مورد نظر شما کاهش یا افزایش پیدا کند. علاوه بر آن شما می توانید با محاسبه ظرفیت واقعی عدد به دست آمده را 20 درصد افزایش دهید و ظرفیت واقعی را به دست آورید.

روش محاسبه ظرفیت واقعی به طو خلاصه

برای محاسبه ظرفیت واقعی شما می توانید روش های مختلفی را امتحان کنید. برای این کار شما نیاز به دمای آب ورودی، دمای آب خروجی و شدت و فشار آب خواهید داشت. برای محاسبه می توانید اختلاف دمای آب ورودی و خروجی را بررسی کنید و سپس از فرمول  Q=Cp×p×V×dT برای به دست آوردن ظرفیت واقعی استفاده کنید.

جمع بندی

ظرفیت اسمی چیلر همان ظرفیتی است که در کاتالوگ محصول نوشته شده و در شرایط دمایی به خصوصی سنجیده می شود. ظرفیت واقعی چیلر نیز همان ظرفیتی است که در شرایط محیطی مورد نظر شما به دست می آید. برای محاسبه این ظرفیت شما باید به عواملی مانند ارتفاع از سطح دریا، غلظت گلیکول، دمای محیط، دمای آب ورودی و … دقت داشته باشید.  اکیاس یکی از بهترین تامین کننده های چیلر و هواساز در سراسر کشور است و شما می توانید چیلرهای خود را از این وب سایت ما خریداری کنید و از کیفیت آن ها مطمئن باشید. برای خریداری انواع چیلر و هواساز از اکیاس با مشاروان ما تماس بگیرید و پس از دریافت مشاوره رایگان، دستگاه مورد نظر خود را سفارش دهید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *