اتاق تمیز به محیطی گفته می شود که در آن رطوبت و دما به طور کامل کنترل شده است و میزان آلودگی و گرد و غبار در آن به صفر رسیده است. همچنین در این اتاق ها نباید هیچ نوع، ذرات معلقی وجود داشته باشد. رطوبت اتاق تمیز باید به گونه ای تنظیم شود که مواد موجود در این محیط، دچار فساد نشوند و آسیب نبینند. کنترل رطوبت در این اتاق ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اما آیا می دانید که چطور می توانید، رطوبت را در این محیط ها کنترل کنید؟ ما در این مطلب به طور کامل نحوه کنترل و تنظیم رطوبت در اتاق های تمیز را بررسی خواهیم کرد.

رطوبت اتاق تمیز چه تاثیری دارد؟

همان طور که می دانید در صنایع مختلف از اتاق های تمیز استفاده می شود. شما برای این که بتوانید، کارایی و بهره وری بالاتری در این اتاق ها داشته باشید، باید رطوبت را کنترل کنید. زمانی که شما میزان رطوبت را در این اتاق ها تنظیم می کنید، می توانید تاثیر بسیار زیادی در ارتقای کنترل کیفیت و بالا بردن کیفیت نهایی محصولات بگذارید.

علاوه بر این شما از طریق کنترل رطوبت در اتاق تمیز می توانید، از به هدر رفتن مواد اولیه جلوگیری کنید و محصول با کیفیت تری را تولید نمایید. شما می توانید از طریق تجهیزات و دستگاه های مختلفی که در بازار موجود هستند، رطوبت و دما را در اتاق تمیز کنترل و تنظیم کنید و محصول با کیفیت تری را تولید کنید.

چه مقدار رطوبت در اتاق تمیز مورد نیاز می باشد؟

این که بتوانید رطوبت اتاق های تمیز را کنترل و تنظیم کنید به این معنا نیست که میزان رطوبت را به صفر برسانید. این مسئله به این معنا است که بتوانید رطوبت را در سطح به خصوصی نگه دارید و از کاهش یا افزایش آن جلوگیری کنید. در اکثر اتاق های تمیز، میزان رطوبت باید 30 تا 40 درصد باشد. در صورتی که میزان رطوبت شما از این حد بیشتر یا کمتر شود، ممکن است تاثیر بسیار مهمی روی کالاهای شما بگذارد و باعث از بین رفتن آن ها شود.

قوانین و مقررات مربوط به رطوبت اتاق تمیز

مسئله بعدی که به شدت مهم است، قوانین و مقررات مربوط به رطوبت این اتاق ها است. در اتاق های تمیز، شما موظف هستید تا دما را در حدود 21 درجه سانتی گراد به صورت ثابت نگه دارید و اگر نوسانی در این دما باشد، نباید بیش از 2 درجه سلسیوس باشد. همچنین شما موظف هستید تا رطوبت را نیز به 20 تا 30 درصد برسانید.

بهتر است، توجه داشته باشید که نوسانات بسیار جزئی در دما و رطوبت ممکن است به میزان زیادی باعث کاهش کیفیت محصولات نهایی شما شود. یکی دیگر از قوانین اتاق های تمیز، استفاده از محصولاتی برای تمیز کردن است. محصولات تمیزکننده باید بتوانند میزان رطوبت و آلاینده ها را در اتاق تمیز در حد نرمال نگه دارند.  تا حتی عرق کردن کارکنان نیز نتواند، روی محصولات شما تاثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید : چیلر تراکمی

دلیل اهمیت حفظ رطوبت اتاق تمیز

باید دقت داشته باشید که وجود رطوبت در اتاق های تمیز ممکن است، باعث از بین رفتن کیفیت محصولات شما شود. علاوه بر این، رطوبت بالا در این اتاق ها ممکن است باعث افزایش رشد باکتری، تخریب اتاق، زنگ زدگی و به وجود آمدن الکتریسیته شود. این الکتریسیته می تواند به میزان زیادی در عملکرد دستگاه های موجود در اتاق تمیز، اختلال ایجاد کند و مشکلات فراوانی را برای شما به وجود آورد. بنابراین بهتر است، همواره رطوبت و دما را در این اتاق ها به یک حد خاص نگه دارید.

جمع بندی

رطوبت اتاق تمیز مسئله بسیار مهمی است که به میزان زیادی روی کیفیت محصولات نهایی شما تاثیر می گذارد. رطوبت در این اتاق ها باید حدود 20 تا 30 درصد باشد و در صورتی که بیشتر از این مقدار شود، ممکن است باعث ایجاد الکتریسته، زنگ زدن و … در این اتاق شود. وب سایت اکیاس اچ وک، یکی از بهترین مراجع فروش تجهیزات اتاق تمیز است و شما می توانید، تجهیزات مربوط به کنترل رطوبت را از این وب سایت خریداری کنید.

منبع : اکیاس اچ وک

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *