تهویه اتاق تمیز یکی از جنبه‌های حیاتی در محیط‌هایی مانند بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و فضاهای تمیز صنعتی است. این فرآیند اساسی به منظور ایجاد شرایط بهداشتی و محیطی بدون آلودگی جهت انجام کارهای دقیق و آزمایش‌های حساس انجام می‌شود. تهویه اتاق تمیز از اصول پاکیزگی و کنترل میکروبی بهره می‌برد و دمای مناسب، رطوبت و فشار هوا را تنظیم می‌کند. این عوامل باعث حفظ کیفیت مواد و تجهیزات در داخل اتاق تمیز می‌شوند و از انتقال آلاینده‌ها به مواد و تجهیزات جلوگیری می‌کنند. به عبارت دیگر، تهویه اتاق تمیز مثل یک مهارت علمی است که از اهمیت بسیاری در حفظ بهداشت و کیفیت محیط‌های تمیز برخوردار است.
در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با سیستم تهویه اتاق تمیز، کاربرد و مزایای آن آشنا کنیم.

تهویه اتاق تمیز

تهویه اتاق تمیز نوعی سیستم برای تصفیه هوا داخل اتاق می باشد. این نوع سیستم برای مکان های درب بسته ای که به هوای عاری از گرد و غبار و آلودگی نیاز دارند، طراحی شده است. در صنایع گوناگون نباید هیچ گونه آلودگی و ذرات معلق در هوا وجود داشته باشد. بنابراین در این مکان ها از اتاق تمیز بهره می برند. در کلین روم، سخت ترین الزامات بهداشتی رعایت می شود تا سلامت کارکنان و محصولات تولید شده تامین گردد. برای این منظور از سیستم تهویه در اتاق تمیز بیمارستان ها، آزمایشگاه ها، صنایع غذایی و… بهره می برند.

اتاق تمیز

این اتاق نوعی محیط کنترل شده می باشد که عاری از هر گونه میکروب بوده و دارای سطح بسیار پایینی از ذرات و آلاینده های محیطی می باشد. در این محیط از تجهیزات مختلفی برای کاهش آلودگی بهره می برند. سیستم های تهویه، یکی از پیشرفته ترین تجهیزات موجود در این اتاق ها هستند. هوای داخل این مکان ها باید مولفه های گوناگونی داشته باشد. به عنوان مثال هوای کلین روم علاوه بر اینکه تمیز و عاری از هرگونه میکروب است، دارای سطح استانداردی از رطوبت و دما می باشد. این تجهیزات پارامترهای محیطی را کنترل می کنند.

قطعات استفاده شده در ساخت سیستم تهویه اتاق تمیز

در ساخت سیستم تهویه اتاق تمیز از قطعات خاصی بهره می برند. در واقع وظیفه اصلی این سیستم تامین هوای سالم، سرمایش و گرمایش اتاق می باشد. سیستم تهویه دارای اجزایی نظیر: فیلتر باکس، فن فیلتر یونیت، هواساز و… می باشد. قطعات مهم دیگری هم در سیستم تهویه کلین روم وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

هواساز

هواساز اتاق تمیز یکی از دستگاه‌های حیاتی در سیستم تهویه اتاق‌های تمیز و زمینه‌های حساس مانند بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و صنایع میکروالکترونیک است. این دستگاه به منظور تولید هوا بدون آلاینده‌های معلق و تمیز که برای فرآیندهای حساس و آزمایش‌های دقیق مورد نیاز است، به کار می‌رود. هواساز اتاق تمیز با فیلتراسیون هوا و کنترل دقیق عوامل مانند دما، رطوبت، فشار هوا و سطح آلایندگی، از ایجاد یک محیط تمیز و مناسب جهت انجام فعالیت‌های مهم در این اتاق‌ها پشتیبانی می‌کند.

منبع

بخش منبع سیستم های تهویه هوا اتاق تمیز بسیار مهم تلقی شده و شامل دیگ آب گرم، کوره و… می باشد.

توزیع اتاق تمیز

بخش توزیع اتاق تمیز نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. این بخش مواردی مانند: پمپ ها، کانال کشی ها، فن ها و… را در بر می گیرد.

تحویل اتاق تمیز

رادیاتورها و کویل ها از اجزای مهم بخش تحویل هستند.

عملکرد سیستم تهویه اتاق تمیز

سیستم های تهویه مطبوع عملکرد قابل توجهی در کلین روم ها دارند. در واقع این سیستم ها نوعی قلب تپنده اتاق تمیز هستند. پارامترهایی نظیر میزان دما، رطوبت و ذرات موجود در هوا تاثیر زیادی بر روی کیفیت هوا می گذارند. این سیستم با متعادل کردن این پارامترها کیفیت هوا را بهبود می بخشد. قطعات زیادی در این سیستم وجود دارند و هر کدام وظایف مخصوصی انجام می دهند. در این محیط می توان به سادگی با بکارگیری واحد های فیلتر فن یا سیستم های تهویه مطبوع، هوای اتاق را فیلتر کرد. این تجهیزات از طریق فیلترها هوای تمیز را به محیط وارد می کنند. بخش های مختلف سیستم مانند: فن ها، دیگ بخار، بخش تحویل و توزیع و… عملکرد به خصوصی داشته و در از بین بردن آلودگی نقش بسزایی دارند.

مزایای استفاده از سیستم تهویه اتاق تمیز

استفاده از سیستم تهویه اتاق تمیز به عنوان یکی از تکنولوژی‌های پیشرفته در محیط‌های حیاتی و صنعتی بسیاری از مزایا و موارد مهم دارد. این سیستم‌ها از توانایی‌های فراوانی برخوردار هستند که به بهبود کیفیت محیط و بهداشت ایجاد شرایط مناسبی برای انجام کارهای دقیق و آزمایش‌های حساس کمک می‌کنند. یکی از مزایای اصلی سیستم تهویه اتاق تمیز، حفظ بهداشت و سلامتی افراد می‌باشد. در ادامه به سایر مزایای این سیستم، اشاره خواهیم کرد.

بالانس دمای هوا

اتاق تمیز دارای استانداردهای خاصی می باشد. باید میزان دما در این محیط کنترل شود. برای این منظور از تجهیزاتی به نام سیستم تهویه مطبوع بهره می برند. سیستم های تهویه هوا با بالانس درست دما شرایط محیطی را بهبود می بخشند.

کنترل رطوبت

مهم نیست که اتاق تمیز در چه صنایعی استفاده شود، در هر صنعتی حفظ تمیزی و رطوبت محیط برای عملیات روزانه مهم تلقی می شود. سیستم تهویه می تواند به حفظ درجه حرارت و رطوبت کمک کند. رطوبت بالا در کلین روم ها مشکلات زیادی را به وجود می آورد. برای مثال رطوبت بالا سبب رشد باکتری ها می شود.

کنترل ذرات آلودگی

سیستم های تهویه سبب حفظ پاکیزگی محیط می شوند. در حقیقت وظیفه این سیستم تمیز کردن هوای کثیف است.

قابلیت طبقه بندی اتاق تمیز

اتاق های تمیز دارای قابلیت طبقه بندی هستند. این محیط ها بر اساس میزان تمیزی هوا طبقه بندی می شوند.

اهمیت استفاده از سیستم تهویه در اتاق تمیز

اهمیت نصب تجهیزاتی مانند سیستم های تهویه در اتاق تمیز سبب شده تا بسیاری از صنایع به فکر تهیه بهترین سیستم تهویه مطبوع باشند. در حقیقت اگر بخواهیم نقش و اهمیت این سیستم را بیان کنیم، باید بگوییم که در کیفیت محصولات نهایی نقش پر رنگی دارند. بدون تهویه اتاق تمیز در خط تولید، خطر وجود آلودگی، گرد و غبار، ذرات معلق و… وجود دارد. به علاوه این ذرات معلق و آلودگی ها به هر چیزی می چسبند. در حقیقت هوا آلودگی های موجود را به اطراف منتقل می کند. برای از بین بردن هرگونه آلاینده و آلودگی از سیستم های تهویه استفاده می کنند.

سخن پایانی

در این مطلب ضمن بحث در مورد اتاق تمیز، سیستم های تهویه کلین روم را معرفی کردیم. فضای صنایع باید عاری از هر گونه میکروب باشد‌. بنابراین این تجهیزات در اتاق تمیز صنایع اهمیت بسیار زیادی دارند. زیرا هر گونه آلودگی و میکروب را از بین می برند. سیستم های تهویه شامل قطعاتی مانند، منبع، تحویل و توزیع هستند. به علاوه سبب بالانس دما، رطوبت و طبقه بندی اتاق تمیز می شوند. از طرف دیگر کلین روم ها بر اساس میزان تمیزی هوا طبقه بندی می شوند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *