تفاوت کمپرسور اسکرال و اسکرو

کمپرسور، متراکم کننده یا فشرده کننده هوا، دستگاهی است که با انرژی مکانیکی، هوا را دریافت کرده و فشرده می کند؛ سپس طی مکانیسمی خاص، حجم و فشار آن را کاهش می دهد. در واقع، گاز غیرمتراکم اولیه به گاز پرفشار و متراکم تبدیل می شود که در صنایع مختلف کاربرد دارد. کمپرسورها، انواع مختلفی دارند که اسکرال و اسکرو دو نوع رایج آن ها هستند. قابل ذکر است که کمپرسورها یکی از قطعات چیلر هستند. این دو مدل از کمپرسورها، با وجود عملکرد مشابه، تفاوت های زیادی هم دارند. در این مطلب، قصد بررسی تفاوت کمپرسور اسکرال و اسکرو، دو نوع پرکاربرد کمپرسورها را داریم.

کمپرسور اسکرال

همان طور که گفته شد، کمپرسور دارای انواع مختلفی است که یکی از آن ها، کمپرسور اسکرال می باشد. کمپرسور اسکرال قطعه ای است که طی جابجایی مثبت، گاز مبرد را میان دو اسکرال حبس می کند. چرخش اسکرال ها، موجب تراکم گاز و فشرده شدن آن می شود. این کمپرسور که بیشتر در صنایع تبریدی مانند تولید کولر گازی استفاده می شود، به دلیل صدای کم حین فعالیت، محبوبیت بالایی دارد.

نسبت به دیگر کمپرسورهایی که برای تبرید کولر گازی استفاده می شوند، این کمپرسور بازدهی بالاتری دارد. کمپرسور اسکرال به گونه ای طراحی شده که محفظه را به طور کامل آب بندی کند. این ویژگی کمپرسور اسکرول به فشرده سازی گاز بدون نشتی و بروز هیچ مشکلی، کمک می کند.

نحوه عملکرد کمپرسور اسکرال

کمپرسورهای اسکرال، دارای دو قطعه حلزونی یا مارپیچ هستند که داخل همدیگر قرار گرفته و موجب متراکم شدن مایع مبرد می شوند. در کمپرسور اسکرال، یک قطعه حلزونی، ثابت بوده و دیگری متحرک است. نحوه عملکرد این کمپرسور به این صورت بوده که با شروع کار دستگاه، گاز سرد از شیر ورودی به دستگاه وارد می شود؛ سپس، رزوه درون دستگاه طی چرخش، گاز را به سمت قطعات مارپیچی هدایت می کند. در مرحله بعد، تراکم مبرد آغاز می شود. جریان گاز بین دو مارپیچ فشرده شده و دما افزایش پیدا می کند.

در آخرین مرحله از عملکرد کمپرسور اسکرال، گاز مبرد از طریق شیر تخلیه به بیرون هدایت می شود. در یک کمپرسور اسکرال، قطعات مختلفی وجود دارند که مهم ترین آنها، مارپیچ حلزونی، میل لنگ، پمپ روغن، روتور و لوله مکش هستند. این مدل کمپرسور بر اساس سرعت دوران به دو نوع مختلف کمپرسور اسکرال سرعت ثابت و سرعت متحرک تقسیم می شود.

انواع کمپرسورهای فشرده کننده

کمپرسور اسکرو

دیگر نوع کمپرسورها، کمپرسور اسکرو، یکی از پرکاربردترین کمپرسورهای صنعتی در بازار است. این کمپرسور در صنایع زیادی استفاده می شود و مقاومت بالاتری نسبت به کمپرسور اسکرال دارد. این کمپرسور با استفاده از حرکت دورانی دو رزوه نر و ماده، جریان هوا را وارد و متراکم می کند. این کمپرسور را می توان 24 ساعته استفاده کرد و همین موضوع، باعث پرکاربرد بودن آن در صنایع می شود. کمپرسور اسکرو از اجزایی مانند هواساز، آنلودر، رادیاتور، الکتروموتور، خنک کننده، مخزن، تابلو برق و غیره تشکیل شده است.

نحوه عملکرد کمپرسور اسکرو

اصلی ترین تفاوت کمپرسور اسکرال و اسکرو در نحوه عملکرد آنها است. کمی قبل با عملکرد کمپرسور اسکرال آشنا شدیم. کمپرسور اسکرو برخلاف اسکرال، با حرکت دادن هوا به وسیله رتورهای نصب شده در سیلندر فعال می شود. رتورهای این مدل کمپرسور، حلزونی و دارای پیچ های چند راه هستند که به طور نر و ماده داخل هم قرار گرفته اند.

این نوع حرکت موجب ایجاد خلا دائمی گاز در این کمپرسور می شود و این خلا نیز فشار گاز را افزایش می دهد. این کمپرسور توانایی کشیدن هوا به داخل خود را دارد. عملکرد این دستگاه به گونه ای است که هوا را به دام انداخته؛ حجم آن را کاهش می دهد و به صورت متراکم از دستگاه خارج می کند.

تفاوت میان دو قطعه کمپرسور اسکرال و اسکرو

انواع مختلف کمپرسورها با وجود عملکرد و کاربرد یکسان، در مسائل زیادی تفاوت دارند. از جمله این تفاوت ها می توان به ساخت، عملکرد و محل استفاده از آن ها اشاره کرد. برای مثال کمپرسورهای اسکرو، قطعاتی کاربردی در بخش های صنعتی و غیرصنعتی هستند؛ در حالیکه کمپرسورهای اسکرال در وسایل و لوازمی مانند کولرهای گازی استفاده می شوند.

دیگر تفاوت کمپرسور اسکرال و اسکرو در نوع ساخت آن ها است. کمپرسورهای اسکرال یا حلزونی، ظرفیت پایین تری نسبت به کمپرسورهای اسکرو دارند. هر دوی این قطعات غیر قابل تعمیر هستند و در صورت خرابی، تنها می توان آن ها را تعویض کرد. کمپرسور اسکرال ساختمان ساده تری نسبت به کمپرسور اسکرو دارد و نسبتا سروصدای بیشتری حین کار تولید می کند. دیگر تفاوت کمپرسورهای اسکرال و اسکرو در طول عمر آن ها است. کمپرسور اسکرو به دلیل ساخت متفاوت، مقاومت و طول عمر بالاتری نسبت به اسکرال دارد.

کاربرد متفاوت کمپرسورهای اسکرال و اسکرو

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی تفاوت کمپرسور اسکرال و اسکرو و کاربردهای هر کدام از آن ها پرداختیم. در صورتی که قصد خرید و استفاده از این کمپرسورها را داشته باشید، آشنایی با تفاوت آن ها اهمیت زیادی دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این کمپرسورها و آشنایی با نحوه خرید آن ها، کافی است با اکیاس اچ وک تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی و راهنمایی مشتریان در زمینه انواع کمپرسور، کاربردها و نحوه خرید آن ها هستند.

منبع: اکیاس اچ وک

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *