انواع مختلفی از کویل های لوله ای وجود دارد که کویل سرمایشی و کویل گرمایشی نیز از آن ها به شمار می روند. وظیفه اصلی این کویل ها کاهش یا افزایش دمای محیط مورد نظر است و در دو فاز سرمایشی و گرمایشی وجود دارند. همان طور که از نام این دو کویل پیدا است، یک نوع آن باعث بالا رفتن دمای محیط می شود و نوع دیگر آن باعث پایین آمدن دمای محیط خواهد شد.

از این دو نوع کویل در فصل های مختلفی استفاده می شود؛ برای مثال از کویل سرمایشی در فصل تابستان استفاده خواهد شد و کویل گرمایشی در فصل زمستان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. مس، آلومینیوم، گالوانیزه، استیل و… از جمله فلزاتی هستند که برای ساخت کویل سرمایشی و کویل گرمایشی مورد استفاده قرار می گیرند. ابعاد و اندازه های کویل ها متفاوت است و با توجه به نیاز مورد استفاده قرار می گیرد. از کویل ها برای بسیاری از آپارتمان ها و محیط های مختلف استفاده می شود.

هواساز

برای سرمایش، گرمایش، تامین هوای تازه و فیلتراسیون هوا نیاز به یک نوع دستگاه است؛ این دستگاه هواساز نام دارد. چگونگی کارکرد این وسیله به این صورت است که هوا را به وسیله فن به درون خود مکیده و سپس با تماس به سطح کویل سرمایشی و کویل گرمایشی هوای سرد یا گرم تولید می شود. در هواساز می توان از لامپ نیز استفاده کرد؛ بیشتر لامپ های مورد استفاده در هوا ساز لامپ های UV هستند.

امروزه، بیش از هر زمان دیگری از هوا ساز استفاده می شود. این محصول در فضاهای مختلفی مانند: بیمارستان ها، اداره ها، آپارتمان ها، مرکز های عمومی، سالن های تولید، سالن های ورزشی، پروژه های تجاری و… مورد استفاده قرار می گیرد و هوای تازه تولید می کند. کویل ها از قسمت های اصلی هواساز به شمار می روند و وظیفه افزایش یا کاهش دما را بر عهده دارند.

کویل هواساز

برای گرمایش و سرمایش محیط به کویل هواساز نیاز است. کویل های هواساز مانع از ورود هوای بیرون به درون محیط می شوند و این گونه باعث اثر تهویه می شوند و باد گرم یا سرد تولید می کنند. اگر از رطوبت زن ها و فیلتر ها نیز در کویل هواساز استفاده شود، فرایند سرمایش و گرمایش هوا با کیفیت بیشتر و بهتری انجام می شود.

می توان دو نوع کویل سرمایشی و کویل گرمایشی را تهیه کرد و در فصول مختلف از آن ها استفاده نمود. برای مثال: در فصول گرم می توان کویل سرمایشی را به دستگاه هواساز نصب نمود و در فصول سرد، کویل گرمایشی را نصب کرد. استفاده از کویل هواساز می تواند هزینه ها را کاهش دهد و در مصرف گاز و برق صرفه جویی شود؛ به همین دلیل، بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و در محیط های مختلفی از آن ها استفاده می شود.

انواع کویل هواساز

هواساز انواع مختلفی دارد که بسته به نوع کاربری متفاوت هستند. در ادامه با این محصول بیشتر آشنا خواهیم شد. انواع کویل هوا ساز عبارتند از:

کویل سرمایشی

 اگر به دنبال پایین آوردن هزینه ها و کاهش مصرف انرژی هستید، توصیه می شود به سراغ کویل های سرمایشی بروید. این نوع کویل ها، گاز مخصوصی تولید خواهند کرد و باعث می شوند تا در مدت زمان بسیار کمی، دمای محیط کاهش پیدا کند و به درجه مطلوب برسد. در این نوع کویل ها گاز های سرد از بین لوله ها عبور می کنند و گاز را به پوسته لوله می رسانند. گاز از فین عبور خواهد کرد و در نتیجه، باعث سرد شدن هوای مورد نظر می شود.

در تابستان از کویل سرمایشی، بسیار استفاده می شود. این کویل حداقل ۳۰ دقیقه زمان لازم دارد تا تمام محیط را به طور کامل خنک نماید.

کویل گرمایشی

 کویل گرمایشی انواع مختلفی دارد و از سه نوع کویل الکتریکی، بخار و آبی تشکیل می شود. هر کدام از کویل های گرمایشی، مزایا و معایب خاص خود را دارند و در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع تغذیه برای بیشتر کویل های گرمایشی بخار است. منبع تغذیه، آب گرم و بخار را تولید خواهد کرد. زمانی که آب گرم و یا بخار تولید شود، سطح دمای مبدل بالا می رود و باعث می شود تا هوای محیط از روی کویل گذر نماید. با این فرایند، دمای محیط مورد نظر با گذشت زمان، کم کم گرم خواهد شد و به دمای مطلوب می رسد. در برخی از کویل ها فرایند گرمایش، بسیار شدید است و در مدت زمان بسیار کمی باعث گرم شدن محیط می شود.

خصوصیات کویل گرمایشی

کویل گرمایشی یکی از انواع کویل ها است که خصوصیات فراوانی دارد. آب گرم از طریق لوله های کویل عبور می کند و در نتیجه، باعث بالا رفتن حرارت خواهد شد و هوای گرم تولید می شود. نصب و نگهداری این کویل، بسیار آسان است؛ همچنین با استفاده از این کویل می توان هزینه های برق را چندین برابر کاهش داد.

خصوصیات کویل سرمایشی

انواع مختلفی از کویل سرمایشی و کویل گرمایشی وجود دارد. کویل سرمایشی نیز یکی از انواع کویل های هواساز است که ویژگی های بسیاری دارد و باعث می شود تا هوای محیط تغییر نماید؛ این کویل در مکان های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. برای خنک نمودن محیط های مختلف مانند: ساختمان ها، آپارتمان ها، مرکز ها و… از این کویل استفاده می شود. استفاده از کویل سرمایشی، علاوه بر خنک نمودن باعث می شود تا هزینه ها به طور چشمگیری کاهش یابند.

دستگاه هواساز اکیاس

دستگاه هواساز اکیاس به گونه ای طراحی شده است که می تواند تهویه مطبوع را برای صنایع مختلف تامین نماید. با توجه به طراحی جالب دستگاه هواساز اکیاس و اتاق تمیز می توان عملیات مورد نظر را بهترین نحو ممکن و در شرایط کاملا بهداشتی انجام داد. اگر به دنبال دستگاه هواساز با کیفیت هستید، توصیه می شود هواساز اکیاس را امتحان کنید.

جمع بندی

در فصل های مختلف، دمای هوا تغییر می کند و نیاز به وسیله های مختلف از جمله کویل سرمایشی و کویل گرمایشی بالا می رود. در چنین شرایطی باید دستگاه هوا ساز تهیه شود و با توجه به فصل مورد نظر، یکی از کویل های سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده قرار گیرد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *